Archikatedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Hawanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Archikatedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
Catedral de la Virgen María de la Concepción Inmaculada de La Habana
katedra
Ilustracja
Widok katedry z Placu Katedralnego
Państwo  Kuba
Miejscowość Hawana
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archikatedra
• nadający tytuł
od 1878
papież Leon XIII
Wezwanie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
Wspomnienie liturgiczne 15. sierpnia
Położenie na mapie Kuby
Mapa lokalizacyjna Kuby
Archikatedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
Archikatedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
Ziemia23°08′29″N 82°21′07″W/23,141389 -82,351944

Archikatedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny[1] (hiszp.: Catedral de la Virgen María de la Concepción Inmaculada de La Habana) – rzymskokatolicka archikatedra w Hawanie, stolicy Kuby. Jest siedzibą katolickiego arcybiskupa San Cristobal de la Habana i głównym kościołem archidiecezji San Cristobal de la Habana. Obecnym biskupem diecezjalnym jest kardynał Jaime Ortega.

Archikatedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Hawanie jest najbardziej wyróżniającą się budowlą na Placu Katedralnym (Plaza de la Catedral) hawańskiej starówki (La Habana Vieja)[2].

Elementy architektoniczne[edytuj | edytuj kod]

Kościół uważany jest za jeden z nielicznych przykładów barokowej architektury sakralnej z cechami asymetrycznymi (prawa wieża jest szersza od lewej), z elementami porządku toskańskiego. Sam budynek jest wykonany głównie z koralu, który został wycięty wraz z dużą ilością skał rafy koralowej, znalezionej na dnie zatoki meksykańskiej. Przy bliższym przyjrzeniu, w ścianie zewnętrznej elewacji można znaleźć zachowane skamieniałości morskie.

Fasada została zaprojektowana na sposób asymetryczny, co jest najbardziej widoczne w wieżach fasady. W prawej dzwonnicy (szerszej) zamontowane zostały dwa dzwony, odlane ze stopu złota, srebra i brązu, co nadaje im delikatniejszy i "słodszy" ton dźwięku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Archikatedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Hawanie zbudowana została w XVIII wieku, w czasie kiedy coraz więcej rdzennych mieszkańców Kuby zaczęło przyjmować katolicyzm. Do jej powstania w znaczący sposób przyczynił się ówczesny biskup diecezji Santiago de Cuba (obecnie archidiecezji), bp Diego Evelino Hurtado de Compostela, który poprzez regularnie i niezłomne pisanie petycji i próśb o pozwolenie na budowę kościoła, ostatecznie owo pozwolenie uzyskał. W 1727 roku zatwierdzono plany architektoniczne kościoła i klasztoru, i przystąpiono do rozpoczęcia budowy.

W 1748 roku, w miejscu starego kościoła rozpoczęto budowę nowego, która to budowa zakończyła się w 1777 roku.

W latach 1946−1949, pod kierunkiem kubańskiego architekta Cristobala Martineza Marqueza, przeprowadzono modernizację kościoła. Polegała on na przeprowadzeniu dość skomplikowanych, jak na owe czasy, procedur architektonicznych, mających na celu nadaniu kościołowi bardziej otwartego, ale i wzniosłego charakteru, i jednocześnie wpuszczenia więcej światła i poprawienia wentylacji.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim uchwalony na 98. posiedzeniu KSNG.
  2. Mi Habana - opis katedry. Dostęp 23 stycznia 2011