Archikatedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Hawanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Archikatedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
Catedral de la Virgen María de la Concepción Inmaculada de La Habana
katedra
Ilustracja
Widok katedry z Placu Katedralnego
Państwo  Kuba
Miejscowość Hawana
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archikatedra
• nadający tytuł
od 1878
papież Leon XIII
Wezwanie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
Wspomnienie liturgiczne 15. sierpnia
Położenie na mapie Kuby
Mapa konturowa Kuby, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Archikatedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny”
Ziemia23°08′29″N 82°21′07″W/23,141389 -82,351944

Archikatedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny[1] (hiszp.: Catedral de la Virgen María de la Concepción Inmaculada de La Habana) – rzymskokatolicka archikatedra w Hawanie, stolicy Kuby. Jest siedzibą katolickiego arcybiskupa San Cristobal de la Habana i głównym kościołem archidiecezji San Cristobal de la Habana. Obecnym biskupem diecezjalnym jest kardynał Jaime Ortega.

Archikatedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Hawanie jest najbardziej wyróżniającą się budowlą na Placu Katedralnym (Plaza de la Catedral) hawańskiej starówki (La Habana Vieja)[2].

Elementy architektoniczne[edytuj | edytuj kod]

Kościół uważany jest za jeden z nielicznych przykładów barokowej architektury sakralnej z cechami asymetrycznymi (prawa wieża jest szersza od lewej), z elementami porządku toskańskiego. Sam budynek jest wykonany głównie z koralu, który został wycięty wraz z dużą ilością skał rafy koralowej, znalezionej na dnie zatoki meksykańskiej. Przy bliższym przyjrzeniu, w ścianie zewnętrznej elewacji można znaleźć zachowane skamieniałości morskie.

Fasada została zaprojektowana na sposób asymetryczny, co jest najbardziej widoczne w wieżach fasady. W prawej dzwonnicy (szerszej) zamontowane zostały dwa dzwony, odlane ze stopu złota, srebra i brązu, co nadaje im delikatniejszy i "słodszy" ton dźwięku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Archikatedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Hawanie zbudowana została w XVIII wieku, w czasie kiedy coraz więcej rdzennych mieszkańców Kuby zaczęło przyjmować katolicyzm. Do jej powstania w znaczący sposób przyczynił się ówczesny biskup diecezji Santiago de Cuba (obecnie archidiecezji), bp Diego Evelino Hurtado de Compostela, który poprzez regularnie i niezłomne pisanie petycji i próśb o pozwolenie na budowę kościoła, ostatecznie owo pozwolenie uzyskał. W 1727 roku zatwierdzono plany architektoniczne kościoła i klasztoru, i przystąpiono do rozpoczęcia budowy.

W 1748 roku, w miejscu starego kościoła rozpoczęto budowę nowego, która to budowa zakończyła się w 1777 roku.

W latach 1946−1949, pod kierunkiem kubańskiego architekta Cristobala Martineza Marqueza, przeprowadzono modernizację kościoła. Polegała on na przeprowadzeniu dość skomplikowanych, jak na owe czasy, procedur architektonicznych, mających na celu nadaniu kościołowi bardziej otwartego, ale i wzniosłego charakteru, i jednocześnie wpuszczenia więcej światła i poprawienia wentylacji.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim uchwalony na 98. posiedzeniu KSNG.
  2. Mi Habana - opis katedry. Dostęp 23 stycznia 2011