Architektura informacji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Architektura informacji (AI) – sztuka oraz nauka organizowania i etykietowania stron internetowych, intranetowych, społeczeństw sieciowych i oprogramowania w celu wspierania użyteczności informacji[1]. Architektura informacji jest nową meta-dyscypliną związaną z tworzeniem i przechowywaniem informacji w postaci cyfrowej w celu ułatwienia użytkownikowi dostępu do niej, a następnie jej wykorzystania. Osoba tworząca strukturę informacji w sposób umożliwiający użytkownikom jak najłatwiejsze dotarcie do poszukiwanej treści to architekt informacji.

Definicje[edytuj | edytuj kod]

 1. Połączenie sposobu organizacji informacji, nadawania nazw rozpoznawczych (etykietowania elementów informacyjnych) i schematów przeszukiwania w systemie informacyjnym.
 2. Strukturalne projektowanie przestrzeni informacyjnej, służące ułatwieniu kompletowania informacji i udostępnianiu jej użytkownikom.
 3. Sztuka oraz nauka nadawania struktur i klasyfikowania serwisów (stron) internetowych i intranetowych, mające na celu ułatwienie ludziom znajdowanie informacji i ich wykorzystanie.
 4. Nowa dyscyplina poznawcza i praktyczna zajmująca się dostarczaniem zasad projektowania i tworzenia konstrukcji w krajobrazie wirtualnym[2].

Terminów architektura informacji (AI) oraz architekt informacji użył po raz pierwszy w 1976 roku Richard Saul Wurman[3]. Architekturą informacji początkowo określano praktyczne umiejętności związane z tworzeniem komunikatów informacyjnych, jednak w wyniku rozwoju hipertekstowej usługi World Wide Web, metody przez nią stosowane zaadaptowano do budowy serwisów w Internecie[4].

Systemy architektury informacji[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z definicją zawartą w książce Petera Morville'a i Lou Rosenfelda, architektura informacji składa się z następujących systemów:

 • organizacji – sposób grupowania treści,
 • nazewnictwa (etykietowania) – system oznaczeń ustala nazwy dla wydzielonych grup treści,
 • nawigacji – nawigacja jest systemem pomagającym poruszać się po serwisie i przeglądania jego zawartości,
 • wyszukiwania – pozwala na formułowanie zapytań, które porównywane są z dokumentami relewantnymi we wszystkich zbiorach informacji[5].

Stosowanie architektury informacji[edytuj | edytuj kod]

Zagadnienie obejmuje wiele obszarów życia, najbardziej widoczne jest w takich obszarach, jak informatyka (serwisy WWW, intranety, aplikacje) i bibliotekoznawstwo. Architekturę Informacji zwykło się łączyć z szerszym zagadnieniem użyteczności i projektowaniem zorientowanym na użytkownika (user-centered design).

Studia w dziedzinie architektury informacji[edytuj | edytuj kod]

Studia z tej dziedziny prowadzą już między innymi amerykańskie instytuty bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uniwersytecie w Indianie[6] i Uniwersytecie w Pittsburgu[7][8]. W Polsce studia z Architektury Informacji prowadzone są na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliologii[9], na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego[10] oraz w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach[11].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The Information Architecture Institute (ang.). [dostęp 2013-12-18].
 2. L. Rosenfeld, P. Morville: Information Architecture for the World Wide Web. Beijing 1998.
 3. Andrew Dillon. [en Information Architecture in JASIST. Just Where Did We Come From?]. „The Journal of the Society for Information Science and Technology”. nr 10, s. 821-823, 2002. 
 4. Stanisław Skórka. Architektura informacji Nowy kierunek rozwoju informacji naukowej. „EBIB Elektroniczny Biuletyn Informacyjny Bibliotekarzy”. Nr 11/2002 (40) grudzień, 2002. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE. ISSN 1507-7187 ISSN 1507-7187 (pol.). 
 5. L. Rosenfeld, P. Morville: Information Architecture for the World Wide Web, Beijing 1998
 6. http://www.slis.indiana.edu/Degrees/mis/mis-crs_new.html#architecture
 7. http://robins.sis.pitt.edu/ia/)
 8. David Robins. Information Architecture in Library and Information Science Curricula. „Bulletin of the American Society for Information Science and Technology”. Vol. 28 2002, nr 2, 2002 (ang.). 
 9. Architektura informacji, Architektura informacji [dostęp 2017-03-22] (ang.).
 10. Internetowa Rejestracja Kandydatów, irk.uw.edu.pl [dostęp 2018-03-29] (pol.).
 11. Architektura informacji, Architektura informacji, 15 maja 2018 (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]