Architektura informacji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Architektura informacji (AI) – sztuka oraz nauka organizowania i etykietowania stron internetowych, intranetowych, społeczeństw sieciowych i oprogramowania w celu wspierania użyteczności informacji[1]. Architektura informacji jest nową meta-dyscypliną związaną z tworzeniem i przechowywaniem informacji w postaci cyfrowej w celu ułatwienia użytkownikowi dostępu do niej, a następnie jej wykorzystania. Osoba tworząca strukturę informacji w sposób umożliwiający użytkownikom jak najłatwiejsze dotarcie do poszukiwanej treści to architekt informacji.

Definicje[edytuj]

 1. Połączenie sposobu organizacji informacji, nadawania nazw rozpoznawczych (etykietowania elementów informacyjnych) i schematów przeszukiwania w systemie informacyjnym.
 2. Strukturalne projektowanie przestrzeni informacyjnej, służące ułatwieniu kompletowania informacji i udostępnianiu jej użytkownikom.
 3. Sztuka oraz nauka nadawania struktur i klasyfikowania serwisów (stron) internetowych i intranetowych, mające na celu ułatwienie ludziom znajdowanie informacji i ich wykorzystanie.
 4. Nowa dyscyplina poznawcza i praktyczna zajmująca się dostarczaniem zasad projektowania i tworzenia konstrukcji w krajobrazie wirtualnym[2].

Terminów architektura informacji (AI) oraz architekt informacji użył po raz pierwszy w 1976 roku Richard Saul Wurman[3]. Architekturą informacji początkowo określano praktyczne umiejętności związane z tworzeniem komunikatów informacyjnych, jednak w wyniku rozwoju hipertekstowej usługi World Wide Web, metody przez nią stosowane zaadaptowano do budowy serwisów w Internecie[4].

Systemy architektury informacji[edytuj]

Zgodnie z definicją zawartą w książce Petera Morville'a i Lou Rosenfelda, architektura informacji składa się z następujących systemów:

 • organizacji – sposób grupowania treści,
 • nazewnictwa (etykietowania) – system oznaczeń ustala nazwy dla wydzielonych grup treści,
 • nawigacji – nawigacja jest systemem pomagającym poruszać się po serwisie i przeglądania jego zawartości,
 • wyszukiwania – pozwala na formułowanie zapytań, które porównywane są z dokumentami relewantnymi we wszystkich zbiorach informacji[5].

Stosowanie architektury informacji[edytuj]

Zagadnienie obejmuje wiele obszarów życia, najbardziej widoczne jest w takich obszarach, jak informatyka (serwisy WWW, intranety, aplikacje) i bibliotekoznawstwo. Architekturę Informacji zwykło się łączyć z szerszym zagadnieniem użyteczności i projektowaniem zorientowanym na użytkownika (user-centered design).

Studia w dziedzinie architektury informacji[edytuj]

Studia z tej dziedziny prowadzą już między innymi amerykańskie instytuty bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uniwersytecie w Indianie[6] i Uniwersytecie w Pittsburgu[7][8]. W Polsce studia z Architektury Informacji prowadzone są na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa. Wstęp do Architektury Informacji jest również na głównym kierunku tego instytutu[9].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. The Information Architecture Institute (ang.). [dostęp 2013-12-18].
 2. L. Rosenfeld, P. Morville: Information Architecture for the World Wide Web. Beijing 1998.
 3. Andrew Dillon. [en Information Architecture in JASIST. Just Where Did We Come From?]. „The Journal of the Society for Information Science and Technology”. nr 10, s. 821-823, 2002. 
 4. Stanisław Skórka. Architektura informacji Nowy kierunek rozwoju informacji naukowej. „EBIB Elektroniczny Biuletyn Informacyjny Bibliotekarzy”. Nr 11/2002 (40) grudzień, 2002. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE. ISSN 1507-7187 ISSN 1507-7187 (pol.). 
 5. L. Rosenfeld, P. Morville: Information Architecture for the World Wide Web, Beijing 1998
 6. http://www.slis.indiana.edu/Degrees/mis/mis-crs_new.html#architecture
 7. http://robins.sis.pitt.edu/ia/)
 8. David Robins. Information Architecture in Library and Information Science Curricula. „Bulletin of the American Society for Information Science and Technology”. Vol. 28 2002, nr 2, 2002 (ang.). 
 9. http://iinib.up.krakow.pl/kierunki-studiow.html?1_0

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]