Archiwum kościelne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Siedziba Archiwum Akt Dawnych Diecezji Toruńskiej w Toruniu

Archiwum kościelne – w niektórych Kościołach instytucja powołana do gromadzenia, konserwacji i udostępniania archiwaliów wytworzonych przez instytucje własne. Inaczej archiwum należące do jednego z Kościołów

Kościół rzymskokatolicki[edytuj | edytuj kod]

W Kościele rzymskokatolickim archiwa powstały i funkcjonują przy kościelnych osobach prawnych, jednostkach organizacyjnych Kościoła, tak diecezjalnych jak i zakonnych.

W związku z tym wyróżnia się (najczęściej niezinstytucjonalizowane) archiwa podstawowych jednostek kościelnych: parafialne i klasztorne (konwentualne).

Wraz z rozwojem Kościoła przy Kuriach biskupich wykształciły się archiwa diecezjalne (równorzędnie traktowane archidiecezjalne i metropolitalne).

Analogicznie przy prowincjałach zakonów wykształciły się archiwa prowincji zakonnej.

Jakkolwiek co do zasady dokumenty kościelne przechowywane są w samych parafiach bądź archiwach kościelnych (starsze i cenniejsze oraz duplikaty), to niektóre z nich z różnych przyczyn trafiły do archiwów państwowych i tam są przechowywane.

Archiwalia[edytuj | edytuj kod]

Do archiwaliów kościelnych należą właściwe administracyjnie:

i inne.

Archiwa diecezjalne w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Kościele rzymskokatolickim w Polsce istnieje kilkanaście archiwów archidiecezjalnych, diecezjalnych bądź metropolitalnych, które tylko w podstawowym zakresie pokrywają się z podziałem terytorialnym Kościoła:

Charakter archiwum mają również niektóre biblioteki kościelne. Czasem zbiór akt parafialnych w danej kancelarii parafialnej również nazywany jest archiwum kościelnym.

Stolica Apostolska prowadzi własne Tajne Archiwa Watykanu.

Mormoni[edytuj | edytuj kod]

Szczególnego rodzaju archiwum, biblioteką i czytelnią mikrofilmów ksiąg metrykalnychcentra historii rodziny, zakładane przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w wielu krajach na świecie. Siedziba Biblioteki Historii Rodziny mieści się w Salt Lake City (USA). Od 2005 r. centrum takie działa również w Warszawie [30] i Wrocławiu.