Archiwum z komiksami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Archiwum z komiksami jest typem archiwum przeznaczonym do uporządkowanego wyświetlania obrazów, w szczególności komiksów. Idea ta została upowszechniona dzięki programowi CDisplay.

Format[edytuj | edytuj kod]

Plik archiwum z komiksami zawiera serię obrazów zarchiwizowanych w formatach ZIP, RAR, lub rzadziej TAR ze zmienionym rozszerzeniem nazwy pliku. Nazwa rozszerzenia wskazuje na wykorzystany typ archiwum:

Archiwa z komiksami nie są osobnym formatem pliku, od standardowych plików archiwum różnią się tylko rozszerzeniem nazwy. Pozwala to rozróżniać je od innych plików archiwum i przypisać je w systemie operacyjnym do otwierania przez program do czytania komiksów. Pliki .cb* zawierają zazwyczaj pliki obrazów w formatach PNG lub JPEG. Rzadko spotykane są pliki w formatach GIF, BMP, lub TIFF. Obrazy mogą być pogrupowane w folderach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym komiksem wydanym w tym formacie był Saturn Knight, który został wydany w sierpniu 2006 roku przez Jima Shelleya i Pierre'a Villeneuve'a.

Wsparcie[edytuj | edytuj kod]

Program CDisplay był pierwszą aplikacją wspierającą format CBR. Odpowiedzią na aplikację o zamkniętym kodzie była aplikacja open source CDisplayEx, powielająca wiele rozwiązań zastosowanych w CDisplay. Aplikacją pracującą w środowisku OS X oraz Microsoft Windows jest Comical. Często używaną aplikacją dla systemów Microsoft Windows jest ComicRack.