Arcybiskup większy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Arcybiskup większy – w Kościele katolickim tytuł zwierzchnika katolickiego Kościoła obrządku wschodniego, posiadającego własną jurysdykcję i autonomię.

Arcybiskup większy według Kan. 151 KKKW to metropolita stolicy określonej lub uznanej przez najwyższą władzę kościelną, który przewodniczy Kościołowi wschodniemu sui iuris, a któremu nie został nadany tytuł patriarszy.

Podobnie jak patriarcha arcybiskup większy jest wybierany przez synod Kościoła arcybiskupiego większego, po czym we własnoręcznie podpisanym liście zwraca się do papieża o zatwierdzenie wyboru. Po otrzymaniu zatwierdzenia następuje złożenie wyznania wiary i zaprzysiężenie elekta przed synodem biskupów danego Kościoła arcybiskupiego większego, a następnie zostaje przeprowadzona intronizacja, poprzedzona niekiedy przyjęciem święceń biskupich, o ile elekt wcześniej nie posiadał takowych. Jeżeli elekt nie zostanie zatwierdzony przez papieża, synod dokonuje ponownego wyboru w określonym terminie (Kan. 153).

Arcybiskupi więksi zaliczani są do hierarchów Kościoła, których kanon 984 KKKW wymienia w następującej kolejności: papież, patriarcha, arcybiskup większy, metropolita stojący na czele Kościoła metropolitalnego, biskup eparchialny i ci, którzy czasowo go zastępują w rządzeniu.

Arcybiskupi więksi zasiadający w kolegium kardynalskim zaliczani są do kardynałów prezbiterów, natomiast patriarchowie do kardynałów biskupów.

Arcybiskupi więksi są ipso iure (mocą samego prawa) członkami Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich.

Kościoły arcybiskupie większe i ich zwierzchnicy[edytuj | edytuj kod]

siedziba arcybiskupstwa nazwa Kościoła sui iuris arcybiskup większy nadanie Kościołowi tytułu arcybiskupstwa większego
Kijów-Halicz[a][b] (Ukraina) Ukraiński Kościół greckokatolicki Swiatosław Szewczuk 1963
Ernakulam-Angamaly[c] (Kerala, Indie) Syromalabarski Kościół katolicki Raphael Thattil 1992
Trivandrum[d][e] (Kerala, Indie) Syromalankarski Kościół katolicki Baselios Cleemis Thottunkal luty 2005
Fogarasz-Alba Iulia[f] (Rumunia) Rumuński Kościół Greckokatolicki Lucian Mureșan grudzień 2005

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W latach 1963–2005 zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego nosił tytuł arcybiskupa większego lwowskiego. Od 21 sierpnia 2005 r. jego oficjalny tytuł brzmi: arcybiskup większy kijowsko-halicki. Ze względu na swoje znaczenie jako głowy największego Kościoła katolickiego obrządku wschodniego zwierzchnik UKGK nazywany bywa niekanonicznie „patriarchą”.
  2. Archieparchia kijowska.
  3. Archieparchia Ernakulam-Angamaly.
  4. Arcybiskup większy Syromalankarskiego Kościoła katolickiego nazywany bywa niekanonicznie „katolikosem”.
  5. Archieparchia Trivandrum.
  6. Archieparchia Fogaraszu i Alba Iulia.