Argentocricus stylifer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Argentocricus stylifer
Hoffman et Golovatch, 2012
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

wije

Gromada

dwuparce

Rząd

Spirobolida

Podrząd

Spirobolidea

Rodzina

Rhinocricidae

Rodzaj

Argentocricus

Gatunek

Argentocricus stylifer

Argentocricus stylifergatunek dwuparca z rzędu Spirobolida i rodziny Rhinocricidae.

Gatunek ten opisany został w 2012 roku przez Richarda L. Hoffmana i Siergieja I. Gołowacza na podstawie dwóch okazów samców i jednej samicy, odłowionych w 1965 roku[1].

Holotypowy samiec ma około 85 mm długości i 9 mm średnicy oraz tułów złożony z 50 pierścieni, drugi z samców ma około 55 mm długości i 6 mm średnicy oraz tułów złożony z 52 pierścieni, a samica ma 63 mm długości i 7 mm średnicy oraz tułów złożony z 55 pierścieni. Ubarwienie tego wija jest ciemnoszarawobrązowe z jaśniejszym pierścieniowaniem, które może być żółtawe, żółtaworude lub rude. Jaśniejszą barwę mają także warga górna, wszystkie krawędzie collum, końcowa część epiproktu, paraprokty i hipoprokt. Oczy proste ustawione są na zaokrąglonych polach ocznych w 6 poziomych rzędów, a ich łączna liczba na każdym polu wynosi od 37 do 42. Powierzchnia pierścieni jest skórzasto urzeźbiona. Ozopory zaczynają się od szóstego pierścienia i położone są na szwach między mezozonitami a metazonitami lub bezpośrednio przed tymi szwami. Piłkowania są zredukowane na pierścieniu 5. i potem coraz większe do pierścienia 8. Epiprokt w widoku bocznym jest płaski, a w górnym prawie prostokątny i szeroko zaokrąglony, nieco wystaje poza równomiernie wypukłe paraprokty. Hipoprokt ma kształt poprzeczny, prawie trójkątny z szeroko zaokrągloną krawędzią. Przednia para gonopodów ma środkowy wyrostek sternalny długi i sztyletowaty, z niskim środkowym żeberkiem, a płytki biodrowe z wyraźnymi rowkami przy bocznych brzegach. Tylną powierzchnię tak długiego jak biodra telopoditu zdobi błoniasty pęcherzyk. Gonopody tylnej pary mają drobny ząbek na wierzchołkowej krawędzi solenomerytu[1].

Wij neotropikalny, znany wyłącznie z północnoargentyńskiego departamentu Cruz Alta[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c R.L. Hoffman, S.I. Golovatch. The millipede genus Argentocricus Verhoeff, 1941 (Diplopoda: Spirobolida: Rhinocricidae). „Arthropoda Selecta”. 21 (3). s. 211-215.