Argos (Grecja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Argos
Άργος
Ilustracja
Teatr w Argos
Państwo

 Grecja

Administracja zdecentralizowana

Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie

Region

Peloponez

Jednostka regionalna

Argolida

Gmina

Argos-Mykeny

Zarządzający

Vasilios Mpoures

Populacja (2011)
• liczba ludności
• gęstość


22 209
212 os./km²

Nr kierunkowy

2751

Kod pocztowy

21200

Tablice rejestracyjne

AP

Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Argos”
Ziemia37°38′07″N 22°43′45″E/37,635278 22,729167
Strona internetowa

Argos (gr. Άργος Argos) – miasto w Grecji, na Peloponezie, w Argolidzie, nieopodal Nauplionu, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Argolida. Siedziba gminy Argos-Mykeny. W 2011 roku liczyło 22 209 mieszkańców[1].

W mieście rozwija się przemysł spożywczy i tytoniowy, uprawa owoców cytrusowych, handel tytoniem i oliwkami. Posiada liczne zabytki jak mury cyklopowe, sanktuarium Apollina, amfiteatr. Nad miastem dominuje XII-wieczna twierdza, następnie kilkakrotnie rozbudowywana przez Greków, Turków i Wenecjan, obecnie (2017) w stanie dobrze zachowanej ruiny, stale otwarta, dostępna dla zwiedzających.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Argos było jednym z najważniejszych ośrodków greckich już w epoce mykeńskiej, co znajduje odbicie także w greckiej mitologii. Było także najważniejszym miejscem kultu Hery.

Później przez długi czas konkurowało ze Spartą. W VII w. p.n.e. miasto to zyskało duże znaczenie wśród greckich państw-miast, dzięki pokonaniu Sparty pod Hysiaj w roku 669 (pierwsza bitwa hoplitów) za panowania króla Fejdona, który w tej wojnie poparł Ateny.

Fejdon zyskał spory autorytet, gdy wskrzesił tradycyjne królestwo Temenidów i objął przewodnictwo nad igrzyskami olimpijskimi. Trwałym jego dziełem było wypuszczenie w obieg pierwszej monety na Bałkanach i znormalizowanie systemu miar i wag. Gdy zmarł, miasto zaczęło podupadać. W czasie wojen perskich w V w. p.n.e. zachowało neutralność, a w ciągu IV w. p.n.e. chciało wzmocnić swoją pozycję na Peloponezie, jednak bezskutecznie. Z niemożności pozostania neutralnym, a zarazem znaczącym miastem, Argos zdecydowało się poprzeć Filipa II Macedońskiego i w ostateczności przystąpiło do Związku Achajskiego, czyli konfederacji państw peloponeskich. W 146 r. p.n.e. wraz z całą Helladą dostało się pod panowanie Rzymu.

Argos słynęło ze swej szkoły medycznej i rzeźbiarskiej (Poliklet).

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Wykaz literatury uzupełniającej: Argos (Grecja).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]