Argos (Grecja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Argos
Άργος
Ilustracja
Teatr w Argos
Państwo  Grecja
Administracja zdecentralizowana Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie
Region Peloponez
Jednostka regionalna Argolida
Gmina Argos-Mykeny
Zarządzający Vasilios Mpoures
Populacja (2011)
• liczba ludności
• gęstość

22 209
212 os./km²
Nr kierunkowy 2751
Kod pocztowy 21200
Tablice rejestracyjne AP
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Argos
Argos
Ziemia37°38′07″N 22°43′45″E/37,635278 22,729167
Strona internetowa

Argos (gr. Άργος Argos) – miasto w Grecji, na Peloponezie, w Argolidzie, nieopodal Nauplionu, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Argolida. Siedziba gminy Argos-Mykeny. W 2011 roku liczyło 22 209 mieszkańców[1].

W mieście rozwija się przemysł spożywczy i tytoniowy, uprawa owoców cytrusowych, handel tytoniem i oliwkami. Posiada liczne zabytki jak mury cyklopowe, sanktuarium Apollina, amfiteatr. Nad miastem dominuje XII-wieczna twierdza, następnie kilkakrotnie rozbudowywana przez Greków, Turków i Wenecjan, obecnie (2017) w stanie dobrze zachowanej ruiny, stale otwarta, dostępna dla zwiedzających.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Argos było jednym z najważniejszych ośrodków greckich już w epoce mykeńskiej, co znajduje odbicie także w greckiej mitologii. Było także najważniejszym miejscem kultu Hery.

Później przez długi czas konkurowało ze Spartą. W VII w. p.n.e. miasto to zyskało duże znaczenie wśród greckich państw-miast, dzięki pokonaniu Sparty pod Hysiaj w roku 669 (pierwsza bitwa hoplitów) za panowania króla Fejdona, który w tej wojnie poparł Ateny.

Fejdon zyskał spory autorytet, gdy wskrzesił tradycyjne królestwo Temenidów i objął przewodnictwo nad igrzyskami olimpijskimi. Trwałym jego dziełem było wypuszczenie w obieg pierwszej monety na Bałkanach i znormalizowanie systemu miar i wag. Gdy zmarł, miasto zaczęło podupadać. W czasie wojen perskich w V w. p.n.e. zachowało neutralność, a w ciągu IV w. p.n.e. chciało wzmocnić swoją pozycję na Peloponezie, jednak bezskutecznie. Z niemożności pozostania neutralnym, a zarazem znaczącym miastem, Argos zdecydowało się poprzeć Filipa II Macedońskiego i w ostateczności przystąpiło do Związku Achajskiego, czyli konfederacji państw peloponeskich. W 146 r. p.n.e. wraz z całą Helladą dostało się pod panowanie Rzymu.

Argos słynęło ze swej szkoły medycznej i rzeźbiarskiej (Poliklet).

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ryszard Kulesza: Argos: szkice z dziejów politycznych miasta w V wieku p.n.e., Mada, Warszawa 2004
  • Ryszard Kulesza: Argos and the Argolid in the First Half of the Fifth Century BC, Eos, t. 91 (2004) z. 2
  • Rafał Matuszewski: Kulty i mity Argos, Meander, t. 61 (2006), z. 3-4, s. 263-279.