Argos (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo przedsiębiorstwa
Sklep Argos w Huddersfield
Sklep Argos Extra w Leeds

Argos – przedsiębiorstwo handlowe w Wielkiej Brytanii i Irlandii, zajmujące się sprzedażą artykułów gospodarstwa domowego, elektronicznych, wyposażenia mieszkań.

Jest największą firmą tego typu na terenie Wielkiej Brytanii z liczbą sklepów przekraczającą 700[1]. Wartość rocznej sprzedaży w roku 2004 wyniosła 3 mld funtów, a w 2007 - 4,2 mld GBP[2]. Zatrudnia 34 000 osób[2]. Prowadzi sprzedaż katalogową i internetową.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma została założona przez Richarda Tompkinsa, początkowo pod nazwą Green Shield Stamps w latach 60[3]. W roku 1973 zmieniono nazwę na Argos a nazwa pochodzi od miejsca, w którym powstał pomysł na firmę – miasta Argos w Grecji. W pierwszym miesiącu działalności firma zarobiła milion funtów[4].

System sprzedaży[edytuj | edytuj kod]

Firma prowadzi sprzedaż za pośrednictwem katalogów i sieci sklepów. Katalog ukazuje się dwa razy w roku – w styczniu i lipcu. Klient wybiera towar w katalogu, zamawia go następnie w sklepie lub przez telefon, a następnie odbiera w sklepie typu call and collect. Firma prowadzi również własną działalność dystrybucyjną, rozwożąc towar bezpośrednio do klienta. W większych sklepach typu Extra stocked in towar można kupić na miejscu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Money off at Argos. [dostęp 22 września 2008].
  2. a b About Argos. [dostęp 22 września 2008].
  3. Green Shield Stamps (ang.). [dostęp 22 września 2008].
  4. Milestones and memories (ang.). [dostęp 22 września 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]