Arhynchobdellida

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arhynchobdellida[1]
Blanchard, 1894
Ilustracja
Whitmania pigra
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

pierścienice

Gromada

siodełkowce

Podgromada

pijawki

Rząd

Arhynchobdellida

Arhynchobdellidarząd pijawek obejmujący gatunki, które nie mają ryjka (proboscis) ani osobnego układu krwionośnego. Brak ryjka uzasadnia stosowaną dla nich nazwę pijawki bezryjkowe. Kanały i zatoki celomatyczne ich ciała wypełnia hemoglobina[2]. Gardziel jest umięśniona, u niektórych wyposażona w szczęki z ząbkami lub w sztylety, a siodełko uwidacznia się w okresie rozrodu. Pijawki te nie opiekują się potomstwem. Z 250 gatunków występujących na świecie w Polsce stwierdzono 11 przedstawicieli z 3 rodzin[3].

Wśród Arhynchobdellida wyróżniane są dwie główne grupy klasyfikowane w randze podrzędów:

Pozycja systematyczna monotypowej rodziny Americobdellidae nie jest jednoznaczna. Część systematyków umieszcza ją wśród pijawek gardzielowych (np. Siddall, Borda). Inni wyodrębniają tę rodzinę podkreślając jej bazalną pozycję wśród Arhynchobdellida.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Arhynchobdellida, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Zoologia : bezkręgowce. T. 1. Red. nauk. Czesław Błaszak. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009. ISBN 978-83-01-16108-8.
  3. Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. I. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2004. ISBN 83-88147-04-8.