Cyrk w cyrku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cyrk w cyrku
Соло для слона с оркестром
Gatunek komedia
Data premiery Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 17 maja 1976
Kraj produkcji  ZSRR
 Czechosłowacja
Język rosyjski
Czas trwania 126 min
Reżyseria Oldřich Lipský
Scenariusz Moris Słobodskoj
Główne role Jewgienij Leonow
Natalia Warlej
Leonid Kurawliow
Muzyka Vlastimil Hála
Zdjęcia Jaroslav Kucera
Scenografia Georgi Kołganow
Montaż Miroslav Hájek
Produkcja Mosfilm
Studio Filmowe Barrandov
Dystrybucja Mosfilm

Cyrk w cyrku (tyt. ros. Соло для слона с оркестром!, tyt. czeski: Cirkus v cirkuse) – radziecko-czechosłowacki film fabularny z 1976 roku, w reżyserii Oldřicha Lipskýego. Film został zgłoszony jako czechosłowacki kandydat do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, ale nie uzyskał nominacji.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Do Moskwy przyjeżdżają członkowie międzynarodowego jury, które ma ocenić program przygotowany przez cyrk moskiewski z myślą o udziale w festiwalu międzynarodowym. W tym samym czasie do Moskwy przyjeżdża delegacja naukowców-zoofilologów (badających sposoby porozumiewania się zwierząt). Naukowcy biorą udział w konferencji, zorganizowanej przez Uniwersytet im. Łomonosowa. W czasie konferencji dochodzi do dyskusji pomiędzy grupą Anglików i czeskim uczonym - prof. Rużiczką, który twierdzi, że słonia można nauczyć śpiewać.

Aby zweryfikować na miejscu twierdzenia czeskiej uczonej grupa udaje się do cyrku, aby na tamtejszym słoniu przeprowadzić naukowy eksperyment. Zamieszanie w zespole cyrkowym wywołuje Grisza, który jest zakochany w córce dyrektora cyrku - Tanii. Ta z kolei jest zakochana w Aloszy i ignoruje zaloty Griszy. Grisza planuje nie dopuścić do następnego występu cyrku. W finałowej scenie miłość zwycięża wszelkie przeszkody, a słoń jednak śpiewa.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]