Ariadna Gierek-Łapińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ariadna Gierek-Łapińska z domu Zankowicz (ur. 1 maja 1938 w Wilnie) – polska lekarka-okulistka, profesor.

Kariera naukowa[edytuj kod]

Dyplom lekarza uzyskała w 1963 roku, dwa lata później stopień naukowy doktora, w 1974 r. dr hab., w 1977 tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1987 profesora zwyczajnego od Rady Państwa PRL. Odbyła staże naukowe w USA, Niemczech, Hiszpanii, ZSRR, Belgii i na Węgrzech.

W latach 1974–2007 kierowniczka Katedry i Kliniki Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej. Od 1988 r. dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiej Akademii Medycznej.

W 2007 r. ukazały się publikacje prasowe informujące o przypadkach wzywania do szpitala policji w związku z podejrzeniami o wykonywanie przez Gierek-Łapińską czynności medycznych po spożyciu alkoholu, ale wszczęte postępowania karne w tej sprawie zostały umorzone[1][2][3][4]. 6 lutego 2008 r. śląski samorząd lekarski w związku z ww. posądzeniami zakazał jej wykonywania zawodu lekarza[5].

Publikacje[edytuj kod]

Napisała 315 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych, jest także autorką i współautorką 380 referatów i 16 filmów naukowych oraz trzech patentów: przyrządu do usuwania ferromagnetycznych ciał obcych z oka, noża mikrochirurgicznego, zwłaszcza do zabiegów okulistycznych, skalpela okulistycznego.

  • Atlas mikrochirurgii oka
  • Chirurgia refrakcyjna oka
  • Atlas topografii rogówki

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj kod]

Rodzina[edytuj kod]

Córka Teodora Zankowicza – inż. agronoma, i Klary z Falkowskich, siostra Tatiany. Była żoną Adama Gierka, syna pierwszego sekretarza KC PZPREdwarda Gierka. Ma córkę, również okulistkę Stanisławę Gierek-Ciaciurę. Obecnie zamężna z Tadeuszem Łapińskim.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj kod]