Ariarates I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ariarates I
ilustracja
satrapa Kapadocji
Okres

od 350 p.n.e.
do 333 p.n.e.

Okres

od 331 p.n.e.
do 323 p.n.e.

władca Kapadocji
Okres

od 323 p.n.e.
do 322 p.n.e.

Dane biograficzne
Data urodzenia

ok. 405 p.n.e.

Data śmierci

322 p.n.e.

Ojciec

Ariaramnes I

Ariarates I (gr. Ἀριαράθης, Ariaráthēs) (ur. ok. 405, zm. 322 p.n.e.) – satrapa Kapadocji w latach 350-333 p.n.e., władca Kapadocji od 331 p.n.e. do swej śmierci. Syn Ariaramnesa I, satrapy Kapadocji.

Ariarates I został wyróżniony przydomkiem „Filadelf” (Φιλάδελφος, Filádelfos) z powodu swej miłości braterskiej do brata Orofernesa. Obdarzył go najwyższymi godnościami. W r. 350 p.n.e. wysłał brata z wojskiem na pomoc suzerenowi, królowi perskiemu Artakserksesowi III Ochosowi w odzyskaniu Egiptu. Orofernes dzięki odwadze otrzymał od króla odznaczenia. Zmarł w ojczyźnie, zostawiając synów: Ariaratesa, przyszłego władcę, i Aryzesa.

W r. 333 p.n.e. Aleksander III Wielki, król Macedonii, zdobył Kapadocję podczas marszu na Persję i umieścił tam Sabiktosa (według Arriana) lub Sabistamenesa (według Kwintusa Kurcjusza Rufusa), jako jej gubernatora (strategos). W 331 r. Ariarates walczył w przegranej bitwie po stronie ostatniego króla perskiego Dariusza III Artaszaty przeciw Aleksandrowi Macedońskiemu pod Gaugamelą. Po bitwie jednak odzyskał władzę w Kapadocji. Po śmierci króla Aleksandra Ariarates ogłosił niezależność ojczyzny, a nawet rozszerzył kraj przez podbój Kataonii. Perdikkas, jeden z diadochów i faktyczny regent państwa, wyznaczył Eumenesa na nowego gubernatora Kapadocji. Ariarates odmawiając ustąpienia Eumenesowi, spowodował wojnę z Perdikkasem. Został w niej pokonany, wzięty jako więzień oraz ukrzyżowany w r. 322 p.n.e. Eumenes wtedy objął w posiadanie Kapadocję.

Ariarates I zmarł w wieku 82 lat. Zaadoptował Ariaratesa II Filopatora, najstarszego syna swego brata Orofernesa. Okupacja macedońska w Kapadocji trwała do r. 301 p.n.e., kiedy Ariarates II Filopator odzyskał kraj po bitwie pod Ipsos.