Arka Gdynia (piłka nożna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy sekcji piłkarskiej klubu Arka Gdynia. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Arka Gdynia
Arka Gdynia
Pełna nazwa Morski Związkowy Klub Sportowy Arka Gdynia
Przydomek Żółto-Niebiescy, Arkowcy, Śledzie
Maskotka Śledź
Barwy żółto-niebieskie
Data założenia 1929
Debiut w najwyższej lidze 17 sierpnia 1974
Arka – ŁKS Łódż 1:0
Liga Ekstraklasa
Adres ul. Olimpijska 5/9
81-538 Gdynia
Stadion Stadion GOSiR, Gdynia, Polska
Prezes Wojciech Pertkiewicz
Trener Leszek Ojrzyński
Asystent trenera Grzegorz Witt
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Arka Gdynia (MZKS Arka Gdynia) – polski klub piłkarski z Gdyni, w sezonie 2016/2017 występujący w Ekstraklasie.

Historia[edytuj]

Sprawa początków klubu jest wśród kibiców kontrowersyjna. Wersja z którą zgadzają się kibice Arki i historycy przyjmuje, że historia klubu zaczęła się od KS-u Gdynia[potrzebny przypis]. Dawniej Arka rozgrywała swoje mecze na stadionie przy ul. Ejsmonda 1.

Nazwy historyczne klubu[edytuj]

Źródło[1]

1929 KS Gdynia
1934 KS Kotwica Gdynia Koło Sportowe przy Urzędzie Morskim i Administracji Portowej
1937 KS Gdynia rozwiązanie klubu
1946 KS Kotwica Gdynia odrodzenie po II wojnie światowej
ZKS Kotwica Gdynia zmiana nazwy
KS Portowiec KS Marynarz Rybacki KS MIR
1947 KS Morski fuzja
KS Czyn KS Gastronomia Spółdzielczy KS
1949 ZKS Związkowiec Gdynia ZS Spójnia Wybrzeże Gdynia fuzja
1951 KS Kolejarz Gdynia zmiana nazwy
rozwiązanie klubu, przeniesienie zawodników
1952 Koło Sportowe Kolejarz Arka Gdynia wyodrębnienie się z KS Kolejarz
1955 KS Doker Gdynia Rybacki KS Arka Gdynia zmiana nazwy
1957 Robotniczy KS Doker Gdynia zmiana nazwy
KS Ogniwo
wchłonięcie
KS Budowlani
1958 wchłonięcie
1964 KS Dalmor
wchłonięcie
Morski Związkowy Klub Sportowy Gdynia fuzja
1972 MZKS Arka Gdynia zmiana nazwy
1991 Harmon-Tomas-Maraton Arka Gdynia zmiana nazwy
1997 Janbud Arka Gdynia zmiana nazwy
1998 Amber Arka Gdynia zmiana nazwy
1998 Morski Gdyński Klub Sportowy Arka Gdynia zmiana nazwy
2000 Sportowa Spółka Akcyjna Prokom Arka Gdynia zmiana nazwy
2008 Morski Związkowy Klub Sportowy Polnord Arka Gdynia zmiana nazwy
2009 Morski Związkowy Klub Sportowy Arka Gdynia zmiana nazwy

Początki klubu[edytuj]

Hymn

Żółte jest słońce, Niebieskie niebo
To właśnie barwy klubu naszego
Kibicowanie to nie zabawa
Arka to dla nas honoru sprawa

ref. Arkowcy, Arkowcy
Wielki MZKS
Arkowcy, Arkowcy
Wielki MZKS

Mamy z Ejsmonda tylko wspomnienia
Serca nam krwawią – to nic nie zmienia
Jesteśmy z Tobą przez długie lata
I zostaniemy do końca świata

ref Arkowcy, Arkowcy...

Jak Wikingowie z Północy fani
Dla Ciebie Arko wszystko oddamy
Czy na wyjeździe, czy u nas w Gdyni
Żółto-niebieskie szale wznosimy

ref Arkowcy, Arkowcy...

W 1929 roku pracownicy portu założyli organizację sportową K.S. Gdynia. 6 lat później Alfons Pomierski i Zygmunt Pozerski założyli Koło Sportowe, przekształcone w K.S. Kotwica i zgłoszone do rozgrywek Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Zespół zaczynał od klasy C i wspinał się po szczeblach coraz wyżej, by w 1938 roku zaistnieć w klasie A. Wojna spowodowała zawieszenie rozgrywek i dopiero w 1946 roku Kotwica była reaktywowana. Sześć kolejnych lat to czas fuzji pomiędzy różnymi organizacjami sportowymi. Dopiero w 1952 roku z wcześniej powstałej Federacji Sportowej Kolejarz wyodrębniono Koło Sportowe Kolejarz-Arka. Dopiero wtedy pierwszy raz padła nazwa "Arka".

Historia Arki[edytuj]

Klub w 1953 roku awansował do III ligi, a dwa lata później przekształcił się w Rybacki Klub Sportowy Arka. RKS w 1960 pierwszy raz awansował do II ligi. Przez kolejne 14 lat znów fuzje, oraz gra między II a III ligą. 1974 rok przyniósł awans do I ligi. Jednak już rok później klub odnotował spadek z I ligi, by po roku znów do niej wrócić.

Zdobycie Pucharu Polski[edytuj]

Największym w historii gdyńskiego zespołu osiągnięciem jest zdobycie Pucharu Polski. 9 maja 1979 roku na stadionie Motoru Lublin, Arka Gdynia, przegrywając 0:1 z Wisłą Kraków zdołała wygrać 2:1, po bramkach Janusza Kupcewicza i Tadeusza Krystyniaka. Zwycięstwo w tych rozgrywkach było wydarzeniem szczególnym nie tylko dla Gdyni, ale i dla całego Pomorza. Ponownie udało się już to tylko Lechii Gdańsk, 4 lata później. Sukces Arki otworzył jej drogę do europejskich szczebli rozgrywek piłkarskich.

Puchar Zdobywców Pucharów[edytuj]

Arka wylosowała w pierwszej fazie tych rozgrywek zespół Beroe Stara Zagora. Pierwszy mecz gdynianie wygrali 3:2. Na wyjeździe przegrali 0:2 i ostatecznie odpadli z rozgrywek.

Grafiti z wizerunkiem Janusza Kupcewicza piłkarza Arki w latach 1974/82.

Historia najnowsza[edytuj]

Spadek formy[edytuj]

Po sukcesach w latach 70., Arka spada do II ligi. Potem oscyluje między II a III ligą. W 2000 roku mają miejsce dwa wydarzenia: przekształcenie się w Sportową Spółkę Akcyjną i przeprowadzka ze stadionu przy ul. Ejsmonda, na stadion GOSIR-u będący w posiadaniu Gdyni, na którym do tego momentu grał inny klub gdyński – Bałtyk Gdynia.

Powrót do I ligi[edytuj]

W 2005 roku Arka zapewniła sobie awans do I ligi, nie przegrywając ani razu na własnym boisku. Jednakże sprawa sposobu, w jaki do awansu doszło, stała się jednym z głównych wątków śledztwa ws. afery korupcyjnej[2]. W pierwszym sezonie w ekstraklasie klubowi wiodło się średnio. Co prawda, z Mirosławem Draganem jako trenerem, Arka uzyskała sezon wcześniej awans, ale w najwyższej lidze nie doprowadził do zwycięstwa przez pierwszych 9 meczów. Dopiero gdy drużynę przejął Wojciech Wąsikiewicz, dotychczasowy dyrektor sportowy klubu, Arka w 5 meczach zdobyła 11 punktów, wygrywając m.in. z ówczesnym Mistrzem Polski – drużyną Wisły Kraków. Późniejsze dokonania klubu były zmienne. Arka musiała grać w barażach, które wygrała, utrzymując się tym samym w ekstraklasie na kolejny sezon, jednak podczas którego pod zarzutem korupcji została karnie zdegradowana do II ligi. Pomimo niezajęcia w sezonie 2007/2008 miejsca premiowanego awansem, dzięki degradacjom kolejnych klubów z ekstraklasy po rocznej przerwie klub z Gdyni ponownie pojawił się na najwyższym szczeblu rozgrywek.

Afera korupcyjna[edytuj]

22 lutego 2007 w konsekwencji prowadzonego przez Wydział VI ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu śledztwa w sprawie afery korupcyjnej i na podstawie przekazanych 20 lutego[3] z prokuratury materiałów[4], Wydział Dyscypliny (WD) PZPN wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec sześciu polskich klubów piłkarskich. Oprócz Arki objęto nim grający w Orange Ekstraklasie zespół Górnika Łęczna oraz występujące w drugiej lidze KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Górnika Polkowice, Zawiszę Bydgoszcz S.A. i Podbeskidzie Bielsko-Biała. WD wznowił również postępowanie dyscyplinarne w sprawie meczu barażowego o prawo do gry w II lidze w sezonie 2004/2005 Arka Gdynia – Śląsk Wrocław, które zostało zawieszone przez poprzedni skład WD[5].
Ówczesnemu prezesowi Arki Jackowi Milewskiemu postawiono 28 zarzutów: udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz 27 o charakterze korupcyjnym dotyczących ustawienia 26 spotkań drugoligowych i jednego pierwszoligowego. Grzegorz Gąsiorowski, Wojciech Wąsikiewicz, Mirosław Dragan, Wiesław Kędzia oraz sekretarka klubu również mają postawione zarzuty w związku z aferą[6].

22 marca 2007 WD PZPN podjął decyzję objętą rygorem natychmiastowej wykonalności o miesięcznym zawieszeniu klubu w rozgrywkach organizowanych przez PZPN[7]. W ciągu tego miesiąca Arka miała rozegrać siedem meczów – 5 w Orange Ekstraklasie i po jednym w Pucharze Ekstraklasy i w Pucharze Polski (zweryfikowane jako walkower[8]). Zgodnie z regulaminami PZPN i rozgrywek OE nierozegrane w okresie zawieszenia pojedynki traktowane są jak walkowery[9], zaś trzy walkowery[10] oznaczają, że "drużyna (...) zostaje automatycznie i niezależnie od sankcji finansowych przesunięta niżej o dwie klasy rozgrywkowe bez względu na ilość zdobytych punktów". Jednak jak powiedział prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Klocek: "Jeżeli drużyna z własnej winy nie przystąpi do trzech z rzędu ligowych spotkań, to wówczas może być mowa o degradacji. W przypadku Arki ten przepis nie ma zastosowania. Arka gotowa jest grać, a zawieszona została przez organa związkowe"[11].

27 marca podejrzewani o korupcję prezesi Arki Jacek Milewski i Grzegorz Gąsiorowski zrezygnowali z pełnienia funkcji w zarządzie klubu[12].

Decyzją WD PZPN z 12 kwietnia 2007 roku Arka Gdynia od przyszłego sezonu została zdegradowana "o jedną klasę rozgrywek", musi zapłacić karę 200 tysięcy złotych a następny sezon rozpocznie z pięcioma ujemnymi punktami. Jednocześnie podjęto decyzję o uchyleniu zawieszenia i przywrócono temu klubowi możliwość uczestniczenia w rozgrywkach Orange Ekstraklasy[13]. Tego samego dnia Komisja Ligi (KL) Ekstraklasy SA wydała decyzję o zweryfikowaniu nierozegranego w okresie zawieszenia meczu Arki z Widzewem jako walkoweru na korzyść drużyny z Łodzi. Klub złożył do Komisji Odwoławczej PZPN odwołania od nieprawomocnych[14] decyzji rozstrzygających wyniki obu nierozegranych spotkań jako walkowery[15].

25 kwietnia 2007 Komisja Odwoławcza PZPN uchyliła decyzję WD PZPN o zawieszeniu Arki Gdynia i Górnika Łęczna. W związku z tym, moc prawną utraciła również decyzja o przyznanych walkowerach w spotkaniach z udziałem tych drużyn[16] i KL Ekstraklasy SA wyznaczyła nowe terminy spotkań w Orange Ekstraklasie[17].

25 maja 2007 zarząd Arki złożył do KO PZPN odwołanie od decyzji WD PZPN nakładającej na klub karę degradacji, karę finansową oraz karę odjęcia pięciu punktów w następnym sezonie[18]. 31 maja WD zadecydował o nierozpatrywaniu odwołania oraz o niekierowaniu tej sprawy do Piłkarskiego Trybunału Arbitrażowego (organu, który zgodnie z nowym statutem PZPN zastąpi w kompetencjach rozwiązaną Komisję Odwoławczą) ze względu na fakt, że klub dobrowolnie poddał się wymierzonej przez WD karze[19]. Odwołanie zostało rozpatrzone 21 czerwca 2007 przez Związkowy Trybunał Piłkarski (organ według nowego statutu PZPN zastępujący w kompetencjach rozwiązaną Komisję Odwoławczą), który podjął decyzję o odrzuceniu go z przyczyn formalnych (kary dyscyplinarna i finansowa wymierzone przez WD zostały podtrzymane)[20].

Proces karny
Od 14 grudnia 2007 toczył proces karny 34 działaczy piłkarskich, sędziów i obserwatorów w sprawie domniemanej korupcji w Arce Gdynia, którym zarzucano popełnienie przestępstw m.in. z art. 258 i 296b kodeksu karnego (udziału i kierowania związkiem przestępczym mającym na celu nieuczciwe zachowania w związku z organizacją profesjonalnych zawodów sportowych). 17 z nich przyznało się do winy i poddało dobrowolnie karze. 3 kwietnia 2009 sąd I instancji uznał pozostałych 17 oskarżonych za winnych popełnienia zarzucanych im czynów, skazując na kary pozbawienia wolności i grzywny, orzekając nadto 10-letnie zakazy zajmowania kierowniczych stanowisk w sportowych spółkach akcyjnych i działalności w strukturach PZPN[21].

Lata 2007-2017

Po degradacji do I ligi, Arka wróciła do Ekstraklasy po roku, zajmując czwarte miejsce za zapleczu polskiej elity piłkarskiej. Jako beniaminek gdynianie zajęli 13. miejsce, które dało utrzymanie w lidze. W kolejnym sezonie do końca sezonu walczyli o byt w Ekstraklasie i osiągnęli cel zajmując 14. pozycję. Rok później Arka spadła do I ligi po porażce ze Śląskiem Wrocław (5:0) w 30. kolejce rozgrywek. W następnych czterech sezonach Żółto-Niebiescy zajęli miejsca nie dające awansu, odpowiednio: 7., 5., 4. i 10. Promocję udało się uzyskać dopiero w sezonie 2015/16, po remisie z Bytovią Bytów.

Historyczne mecze[edytuj]

Arka Gdynia – Wisła Kraków[edytuj]


9 maja 1979 Arka Gdynia 2:1
0:1
Wisła Kraków Stadion MOSiR w Lublinie  
Janusz Kupcewicz Bramka 50'
Tadeusz Krystyniak Bramka 60' (k)
Bramka 16' Kazimierz Kmiecik Widzów: 15 tys.
Sędzia: Alojzy Jarguz

Arka Gdynia – Beroe Stara Zagora (1979)[edytuj]


19 września 1979 Arka Gdynia 3:2
1:1
Beroe Stara Zagora Stadion Arki przy Ejsmonda 1  
Wiesław Kwiatkowski Bramka 23'
Tomasz Korynt Bramka 47' Bramka 54'
Bramka 42' Petko Petkov
Bramka 62' Lipenski
Widzów: 20 tys.

Beroe Stara Zagora – Arka Gdynia[edytuj]


3 października 1979 Beroe Stara Zagora 2:0
2:0
Arka Gdynia Stadion Miejski w Starej Zagorze  
Stojanov Bramka 33'
Petko Petkov Bramka 36'
Widzów: 15 tys.

Arka Gdynia – West Ham United[edytuj]

Źródło[22]


27 października 2009 Arka Gdynia 2:2
0:1
West Ham United FC Stadion GOSiR  
Filip Burkhardt Bramka 69'
Bartosz Ława Bramka 87'
Bramka 9' Terry Dixon
Bramka 62' Fabio Daprelà
Widzów: 9 tys.
Sędzia: Tomasz Cwalina

Arka Gdynia – Beroe Stara Zagora (2011)[edytuj]


19 lutego 2011 Arka Gdynia 1:1
0:0
Beroe Stara Zagora Stadion GOSiR  
Emil Noll Bramka 90' Bramka 64' Evgeni Yordanov Widzów: 13,9 tys.

Lech Poznań – Arka Gdynia (2017)[edytuj]


2 maja 2017 Lech Poznań 1:2 (p.d.)
0:0
Arka Gdynia Stadion Narodowy w Warszawie  
Łukasz Trałka Bramka 117' Bramka 107' Rafał Siemaszko
Bramka 111' Luka Zarandia
Widzów: 43 760

Obecny skład[edytuj]

Stan na 26 czerwca 2017
Nr Poz. Piłkarz
1 BR Łotwa Pāvels Šteinbors
2 OB Polska Tadeusz Socha
3 OB Polska Krzysztof Sobieraj (kapitan)
4 OB Polska Dawid Sołdecki
6 PO Polska Antoni Łukasiewicz
8 PO Brazylia Marcus Vinícius
11 NA Polska Rafał Siemaszko
14 PO Polska Michał Nalepa
17 OB Polska Adam Marciniak
20 PO Austria Dominik Hofbauer
21 PO Niemcy Yannick Kakoko
23 OB Polska Marcin Warcholak
26 NA Polska Przemysław Trytko
Nr Poz. Piłkarz
29 OB Polska Michał Marcjanik
30 BR Polska Arkadiusz Moczadło
32 OB Polska Przemysław Stolc
33 OB Polska Damian Zbozień
45 PO Gruzja Luka Zarandia
OB Polska Adam Danch
PO Polska Adrian Klimczak
OB Słowacja Tomáš Košút
PO Polska Grzegorz Piesio
BR Polska Krzysztof Pilarz
NA Polska Michał Żebrakowski
NA Hiszpania Rubén Jurado

Sztab szkoleniowy[edytuj]

Funkcja Imię i Nazwisko
Trener Polska Leszek Ojrzyński
Asystent trenera Polska Grzegorz Opaliński
Asystent trenera Polska Grzegorz Witt
Trener bramkarzy Polska Jarosław Krupski
Kierownik drużyny Polska Paweł Bednarczyk

Sukcesy[edytuj]

Krajowe[edytuj]

Międzynarodowe[edytuj]

Statystyki występów od 1953[edytuj]

zdobyte
punkty
mecze bramki
ogółem zwycięstwa remisy porażki zdobyte stracone
bilans Ekstraklasy (daw. I liga)
10 sezonów
318 330 97 96 137 322 408
bilans I ligi (daw. II liga)
27 sezonów
1083 872 979 992
bilans II ligi (daw. III liga)
21 sezonów
891 560


Legenda: Ekstraklasa (daw. I liga) I liga (daw. II liga) II liga (daw. III liga) ↑ – awans ↓ – spadek b – baraże
* – za udział w aferze korupcyjnej decyzją[13] WD PZPN z 12 kwietnia 2007 Arka Gdynia została zdegradowana "o jedną klasę rozgrywek"
** – awans w miejsce zdegradowanych zespołów Zagłębia Lubin i Korony Kielce[23]
*** – za udział w aferze korupcyjnej Arka rozpoczęła sezon z pięcioma ujemnymi punktami
**** – za "ustawianie" wyników meczów w tym sezonie zapadły wyroki w procesie ws. afery korupcyjnej


sezon miejsce zdobyte
punkty
mecze bramki
ogółem zwycięstwa remisy porażki zdobyte stracone
2016/2017 13/16 24 37 10 9 18 44 60
2015/2016 1/18 (↑) 69 34 19 12 3 60 29
2014/2015 10/18 43 34 10 13 11 38 39
2013/2014 4/18 54 34 15 9 10 53 40
2012/2013 5/18 57 34 17 6 11 46 29
2011/2012 7/18 51 34 13 12 9 50 41
2010/2011 15/16 (↓) 28 30 6 10 14 22 43
2009/2010 14/16 28 30 7 7 12 28 39
2008/2009 13/16 30 30 7 9 14 27 39
2007/2008 4/18 (↑**) 62 (***) 34 19 10 5 61 30
2006/2007 11/16 (↓*) 40 30 10 10 10 43 39
2005/2006 14/16 (b****) 27 30 4 15 11 21 33
2004/2005 3/18 (↑****) 64 34 18 10 6 44 23
2003/2004 13/16 (b****) 29 30 5 14 11 25 37
2002/2003 7/18 47 34 12 11 11 38 34
2001/2002 11/20 48 38 10 18 10 39 41
2000/2001 1/22 (↑) 83 40 23 14 3 69 23
1999/2000 7/18 49 34 12 13 9 38 34
1998/1999 4/18 56 34 40 27
1997/1998 1/18 (b) 78 34 87 23
1996/1997 2/18 66 32 60 21
1995/1996 2/18 71 34 60 26
1994/1995 17/18 (↓) 24 34 6 12 16 20 51
1993/1994 12/18 32 34 11 10 13 38 53
1992/1993 9/18 32 34 12 8 14 31 39
1991/1992 1/16 (↑) 49 30 57 10
1990/1991 10/16 31 30 24 29
1989/1990 17/20 27 38 37 59
1988/1989 14/16 (↓) 17 30 6 9 15 23 45
1987/1988 1/14 (↑) 46 26 54 14
1986/1987 15/16 (↓) 17 30 5 10 15 21 43
1985/1986 6/16 30 30 10 10 10 24 30
1984/1985 1/14 (↑) 44 26 51 11
1983/1984 14/16 (↓) 25 30 9 7 14 29 36
1982/1983 11/16 29 30 10 9 11 24 28
1981/1982 15/16 (↓) 22 30 7 8 15 16 37
1980/1981 11/16 28 30 9 10 11 40 42
1979/1980 8/16 31 30 13 5 12 35 32
1978/1979 11/16 29 30 11 7 12 29 35
1977/1978 7/16 30 30 11 8 11 30 35
1976/1977 11/16 27 30 10 7 13 27 32
1975/1976 1/16 (↑) 47 30 20 7 3 53 14
1974/1975 16/16 (↓) 26 30 8 10 12 26 45
1973/1974 1/16 (↑) 44 30 17 10 3 33 16
1972/1973 9/16 28 30 8 12 10 25 26
1971/1972 4/16 33 30 13 7 10 42 25
1970/1971 4/16 33 30 11 11 8 36 27
1969/1970 5/16 33 30 13 7 10 32 28
1968/1969 1/16 (↑) 48 26 65 19
1967/1968 15/16 (↓) 22 30 6 10 14 21 38
1966/1967 6/16 32 30 12 8 10 32 35
1965/1966 8/16 30 30 10 10 10 31 41
1964/1965 11/16 28 30 10 8 12 31 39
1963/1964 1/13 (b ↑) 44 24
1962/1963 1/12 (b) 42 22
1962 8/8 (↓) 5 14 1 3 10 16 33
1961 12/18 30 34 12 6 16 61 70
1960 1/9 (b ↑) 30 16 58 11
1959 2/10 31 18 69 11
1958 3/10 22 18 27 23
1957 7/10 16 18
1956 5/12 22 22
1955 5/12 23 22
1954 6/9 13 16
1953
IV liga
1/10 (b ↑) 28 18 59 27

Sezon 2006/2007[edytuj]

zwycięstwa remisy porażki
ogółem 10 10 10
dom 8 3 4
wyjazd 2 7 6

|width=20px| | bramki

piłka strzelone (średnia na mecz) stracone (średnia na mecz)
ogółem 40 (1,33) 39 (1,33)
dom 28 (1,86) 17 (1,13)
wyjazd 12 (0,8) 22 (1,46)

|-bgcolor=#e6e6e6 |colspan=3| |-

Najwyższe zwycięstwo u siebie: Arka Gdynia 5:1 Górnik Łęczna (19 kolejka, 2 maja 2007)
Najwyższe zwycięstwo na wyjeździe: Górnik Zabrze 0:2 Arka Gdynia (13 kolejka, 4 listopada 2006)
Żółte kartki: 71 żólta kartka (średnia na mecz: 2,36)
Czerwone kartki: 5 czerwona kartka (średnia na mecz: 0,16)
Najwięcej strzelonych goli: 9 piłka Janusz Dziedzic
Karne dla Arki: 3 wykorzystane: 2
Karne przeciwko Arce: 5 wykorzystane: 5

Sezon 2007/2008[edytuj]

zwycięstwa remisy porażki
ogółem 19 10 5
dom 12 4 1
wyjazd 7 6 4

|width=20px| | bramki

piłka strzelone stracone
ogółem 61 30
dom 40 12
wyjazd 21 18

|-bgcolor=#e6e6e6 |colspan=3| |-

Najwyższe zwycięstwo u siebie: Arka Gdynia 4:0 Warta Poznań (2 kolejka, 4 sierpnia 2007)
Arka Gdynia 4:0 Pelikan Łowicz (4 kolejka, 11 sierpnia 2007)
Arka Gdynia 4:0 Stal Stalowa Wola (26 kolejka, 19 kwietnia 2008)
Arka Gdynia 4:0 ŁKS Łomża (27 kolejka, 26 kwietnia 2008)
Najwyższe zwycięstwo na wyjeździe: Tur Turek 1:4 Arka Gdynia (28 kolejka, 30 kwietnia 2008)
Żółte kartki: 72 czerwona kartka (średnia na mecz: 2,14)
Czerwone kartki: 4 żółta kartka (średnia na mecz: 0,12)
Najwięcej strzelonych goli: 20 piłka Marcin Wachowicz

Sezon 2008/2009[edytuj]

zwycięstwa remisy porażki
ogółem 7 9 14
dom 6 2 7
wyjazd 1 7 7

|width=20px| | bramki

piłka strzelone stracone
ogółem 27 39
dom 19 17
wyjazd 8 22

|-bgcolor=#e6e6e6 |colspan=3| |-

Najwyższe zwycięstwo u siebie: Arka Gdynia 4:0 ŁKS Łódź (6 kolejka, 21 września 2008)
Najwyższe zwycięstwo na wyjeździe: Piast Gliwice 1:2 Arka Gdynia (3 kolejka, 23 sierpnia 2008)
Żółte kartki: 60 żólta kartka (średnia na mecz: 2)
Czerwone kartki: 1 czerwona kartka (średnia na mecz: 0,03)
Najwięcej strzelonych goli: 6 piłka Zbigniew Zakrzewski, Dariusz Żuraw

Europejskie puchary[edytuj]

Information icon.svg Legenda do wszystkich tabel:

 • el lub Q – runda eliminacyjna, 1/32, 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 – odpowiednia faza rozgrywek, gr – runda grupowa, 1r gr – pierwsza runda grupowa, 2r gr – druga runda grupowa, f – finał, 1r, 2r, 3r - runda, PO – play-off
 • k. – rzuty karne, los. – losowanie
Sezon Rozgrywki Runda Przeciwnik Dom Wyjazd Ogólnie
1979/80 Puchar Zdobywców Pucharów 1R Bułgaria Beroe Stara Zagora 3–2 0–2 3–4
2017/18 Liga Europy 3Q Wikiprojekt:Szablony flag

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. 90minut.pl: Arka Gdynia informacje o klubie
 2. gazeta.pl: Tak Arka kupiła ligę
 3. Przegląd Sportowy: Sześciu do wymiany?
 4. Przegląd Sportowy: Degradacja za ustawianie meczów
 5. Przegląd Sportowy: Parszywa "szóstka"
 6. Gazeta.pl: Tak Arka kupiła ligę
 7. pzpn.pl: Wydział Dyscypliny – 22 marca
 8. pzpn.pl: Wydział Gier orzekł walkower w meczu Arka – Wisła Płock
 9. na podstawie §7, rozdział II, punkt 6 i §22, punkt 2 obowiązujących "Przepisów w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną z dnia 29 września 2000 roku. Stan prawny na 1 lipca 2005" spotkania mistrzowskie wyznaczane w okresowym zawieszeniu klubu należy zweryfikować jako walkowery na niekorzyść drużyny zawieszonej
 10. na podstawie §19, punkt 2 obowiązujących "Przepisów w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną z dnia 29 września 2000 roku. Stan prawny na 1 lipca 2005"
 11. Dziennik Bałtycki: Czy Arka idzie na wojnę...!?
 12. gazeta.pl: Podejrzani o korupcję prezesi Arki zrezygnowali
 13. a b pzpn.pl: Decyzje WD w postępowaniach korupcyjnych
 14. ekstraklasa.org: Decyzje Komisji Ligi z dnia 12 kwietnia 2007 roku
 15. Arka Gdynia SSA: Odwołania w środę
 16. pzpn.pl: Komisja Odwoławcza uchyliła kary Arce i Górnikowi
 17. Ekstraklasa SA: Terminarz zaległych spotkań Orange Ekstraklasy
 18. 90minut.pl: Arka złożyła odwołanie do Komisji Odwoławczej PZPN
 19. sport.pl: Sędziowie będą badani wykrywaczem kłamstw
 20. 90minut.pl:Decyzje w sprawie ukaranych klubów. Polkowice w IV lidze
 21. 90minut.pl: Zapadły wyroki w aferze korupcyjnej Arki
 22. Arka zagra z West Ham United – 90minut.pl
 23. pzpn.pl: Decyzje Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy PKOl

Linki zewnętrzne[edytuj]