Przejdź do zawartości

Arkadij Rajkin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arkadij Rajkin
Аркадий Исаакович Райкин
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

24 października 1911
Ryga

Data i miejsce śmierci

20 grudnia 1987
Moskwa

Narodowość

żydowska

Język

rosyjski

Dziedzina sztuki

teatr

podpis
Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej Nagroda Leninowska Ludowy Artysta ZSRR Ludowy Artysta RFSRR Zasłużony Artysta RFSRR
Order Lenina Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Wojny Ojczyźnianej II klasy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Przyjaźni Narodów Medal „Za obronę Kaukazu” Medal „Za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945”

Arkadij Isaakowicz Rajkin (ros. Аркадий Исаакович Райкин, ur. 24 października 1911 w Rydze, zm. 20 grudnia 1987 w Moskwie) – radziecki aktor estradowy i teatralny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był narodowości żydowskiej. Od 1922 mieszkał z rodziną w Piotrogrodzie, gdzie skończył szkołę. Od dzieciństwa interesował się teatrem, grał w szkolnych przedstawieniach. Pracował jako laborant w zakładach chemicznych, w latach 1930–1935 studiował w Leningradzkim Instytucie Sztuk Scenicznych, po ukończeniu którego występował w Leningradzkim Teatrze Młodzieży Robotniczej, przemianowany niedługo potem na Teatr im. Leninowskiego Komsomołu. Występował także w Teatrze Estrady i Miniatur, którego był również (od 1942) kierownikiem artystycznym. Był mistrzem transformacji scenicznej, wszechstronnym wykonawcą, autorem i reżyserem składanek satyrycznych, wielokrotnie występował za granicą, m.in. w 1962 na Międzynarodowym Festiwalu Pantomimy w Berlinie Zachodnim, a w 1964 na Międzynarodowym Festiwalu w Anglii. Zagrał również w filmu filmach. W 1968 otrzymał tytuł Ludowego Artysty ZSRR. Został pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]