Arkadiusz z Konstantynopola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Arkadiusz z Konstantynopola
Arcadius di Constantinople
mnich
męczennik
Ilustracja
Święty Arkadiusz na ikonie prawosławnej, przedstawiony z rodzicami i bratem
Data i miejsce śmierci

V wiek
Jerozolima

Czczony przez

Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

26 stycznia

Patron

statek, włosiennica, habit zakonny

Arkadiusz z Konstantynopolamnich i męczennik chrześcijański żyjący w V wieku, święty Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej[1].

Żywot[edytuj | edytuj kod]

Według tradycji miał być synem świątobliwych Ksenofonta i Marii, bratem Jana, którzy również czczeni są jako święci. Cała rodzina należała do bogatych mieszczan Konstantynopola, jednak wśród patrycjuszy odznaczali się prostym, ascetycznym życiem chrześcijańskim. W wieku młodzieńczym, podczas podróży do Bejrutu, gdzie miał pobierać nauki na tamtejszym uniwersytecie, wraz z bratem uległ wypadkowi – ich statek rozbił się w Fenicji. Bracia wyszli jednak cało z opresji, co ich rodzice przypisali Bożej opiece[2]. Arkadiusz korzystając z okazji, zamiast na uniwersytet, wstąpił do zakonu zostając mnichem w Jerozolimie. W późniejszym czasie dołączyła do niego reszta rodziny prowadząc razem życie monastyczne w różnych klasztorach Jerozolimy, gdzie zastać ich miała męczeńska śmierć w niewiadomych okolicznościach[3][4].

Kult[edytuj | edytuj kod]

Kult świętego Arkadiusza zrodził się wnet po jego męczeńskiej śmierci, szczególnie w Jerozolimie. Jego wspomnienie, wspólnie z rodzicami i bratem obchodzone jest w dniu 26 stycznia[5]. W ikonografii przedstawiany jest jako mnich w habicie, w ręku trzyma zwój, księgę lub świecę. Często ukazywany jest również w szatach pokutnych lub w z makietą statku w dłoniach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czcigodny Ksenofont, jego żona Maria i dwóch synów Arkadiusz i Jan z Konstantynopola [online], www.oca.org [dostęp 2021-01-09] (ang.).
  2. Święty Ksenofont, jego żona Maria i synowie Arkadiusz i Jan, wspominani 26 stycznia [online], pravoslavie.ru [dostęp 2021-02-18] (ros.).
  3. Arkadiusz z Konstantynopola [online], catholicsaints.info [dostęp 2021-02-18] (ang.).
  4. Wspomnienie świętego Ksenofonta i jego rodziny [online], orthodoxtimes.com [dostęp 2021-02-18] (ang.).
  5. Święty Ksenofont, Maria i synowie, Męczennicy – 26 stycznia [online], santibeati.it [dostęp 2021-02-19] (wł.).