Arkowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arkowate
Arcidae[1]
Lamarck, 1809
Muszla Arca zebra
Muszla Arca zebra
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ mięczaki
Gromada małże
Podgromada nitkoskrzelne
Rząd Arcoida
Rodzina arkowate

Arkowate, arki (Arcidae) – rodzina małży nitkoskrzelnych z rzędu Arcoida obejmująca około 200 gatunków występujących w zagłębieniach i szczelinach skalnych głównie w płytkich wodach strefy tropikalnej i umiarkowanie ciepłej. Większość to gatunki morskie, ale są w tej rodzinie również gatunki żyjące w wodach słodkich lub słonawych. Gatunki o większych rozmiarach są poławiane w celach konsumpcyjnych. Rodzajem typowym rodziny jest Arca. W zapisie kopalnym arkowate znane są z kambru.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Muszla równoskorupkowa, w kształcie prostokąta, trapezu lub nieregularna, o promieniście żeberkowanej powierzchni, z wierzchołkiem lekko przesuniętym ku przodowi[2], długości do 125 mm[3]. Jama płaszczowa całkowicie otwarta, bez syfonów, skrzela postrzępione. Zewnętrzne wiązadełko, zwykle romboidalnego kształtu, mieści się na szerokiej powierzchni grzbietowej. Listwa zamka prosta, z licznymi, drobnymi ząbkami rozmieszczonymi szeregowo, zwiększającymi się w kierunku brzegów. Dwa mięśnie zwieracze mają zbliżoną wielkość. Ich ślady są widoczne na ściankach pustych muszli[2].

Gatunki osiadłe przytwierdzają się do skał bardzo silnymi włóknami bisiorowymi[2]. Bisior wolno żyjących gatunków jest szczątkowy[3].

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Anadara sp.
Korabek japoński w markecie rybnym w Tokio
Muszle przedstawicieli rodzaju Senilia

W rodzinie arkowatych wyróżniane są następujące rodzaje[4]:

Znaczenie gospodarcze[edytuj | edytuj kod]

Większe gatunki arkowatych zaliczane są do owoców morza i poławiane komercyjnie. Do gatunków najczęściej poławianych i wykorzystywanych kulinarnie należą m.in.: arka Noego (Arca noae) i korabek japoński (Anadara subcrenata)[2], zwany też arką japońską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Arcidae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d Ludwik Żmudziński: Żywe skarby mórz. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1980, s. 252. ISBN 83-02-01238-6.
  3. a b Zoologia : bezkręgowce. T. 1. Red. nauk. Czesław Błaszak. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009. ISBN 978-83-01-16108-8.
  4. Gofas, S.: Arcidae (ang.). World Register of Marine Species, 2011. [dostęp 8 maja 2011].