Armando Cossutta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Armando Cossutta
Armandocossutta.jpg
Data i miejsce urodzenia 2 września 1926
Mediolan
Sekretarz Partii Komunistów Włoskich
Okres od 1998
do 2000
Przynależność polityczna Partia Komunistów Włoskich
Następca Oliviero Diliberto

Armando Cossutta (ur. 2 września 1926 w Mediolanie) – włoski polityk komunistyczny, wieloletni parlamentarzysta, twórca ugrupowań komunistycznych, poseł do Parlamentu Europejskiego V kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1943 wstąpił w szeregi Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI). Zaangażował się w działalność antyfaszystowskiego ruchu oporu. Według własnych wspomnień, opublikowanych w 2004, został schwytany i skazany na rozstrzelanie, jednak pluton egzekucyjny wystrzelił w powietrze. Po zakończeniu działań wojennych i porzuceniu studiów został etatowym działaczem partii komunistycznej. W 1951 został radnym Mediolanu, obejmował kolejne stanowiska w strukturach partyjnych. Reprezentował przez wiele lat skrajnie lewicowe i prosowieckie skrzydło PCI, stojące w opozycji do grupy Enrica Berlinguera.

Armando Cossutta miał przyjąć około 2 milionów dolarów za prosowieckie działania propagandowe[1]. W 1999 został wymieniony na liście szpiegów KGB[2], nie skierowano przeciwko niemu oskarżenia.

Przez wiele lat Armando Cossutta zasiadał we włoskim parlamencie. Od 1972 do 1994 był członkiem Senatu VI, VII, VIII, IX, X i XI kadencji. Następnie do 2006 wchodził w skład Izby Deputowanych XII, XIII i XIV kadencji. Przez kolejne dwa lata był ponownie senatorem XV kadencji. W międzyczasie, w wyborach w 1999, uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego V kadencji z ramienia PdCI. Należał do grupy Zjednoczonej Lewicy Europejskiej i Nordyckiej Zielonej Lewicy. Brał udział w pracach Komisji Spraw Konstytucyjnych. W PE zasiadał do 2004[3].

W 1991 nie poparł przekształceń w PCI i wraz z grupą radykałów współtworzył Odrodzenie Komunistyczne, którego został formalnym przewodniczącym. W 1998 doprowadził do rozłamu w Odrodzeniu Komunistycznym, kwestionując postulat obalenia rządu Romano Prodiego. Współtworzył wówczas nowe ugrupowanie pod nazwą Partia Komunistów Włoskich, którego był przewodniczącym (do 2006) i czasowo równocześnie sekretarzem (do 2000).

W 2008 Armando Cossutta zakończył wieloletnią karierę parlamentarną. Rok później zadeklarował swoje poparcie dla Partii Demokratycznej.

Przypisy

  1. II PCUS versò a Cossutta più di un miliardo nell'86, "La Repubblica" z 13 października 1991
  2. World: Europe: Italy 'KGB spies' named (ang.). bbc.co.uk, 12 października 1999.
  3. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]