Armia Narodowo-Wyzwoleńcza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Armia Wyzwolenia Narodowego)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ushtria Nacional Çlirimtare
Lëvizja Antifashiste Nacional Çlirimtare
UNÇ
Ushtria Nacional ÇlirimtareLëvizja Antifashiste Nacional Çlirimtare
Flaga używana przez partyzantów (późniejsza flaga Albanii)
Państwo  Albania
Historia
Sformowanie 1942
Rozformowanie 1945 (przekształcona w Ludową Armię Albanii)
Pierwszy dowódca Enver Hodża
Dane podstawowe
Budżet wojskowy
Kwota b.d.

Armia Narodowo-Wyzwoleńcza[1] (język albański: Ushtria Nacional Çlirimtare) – główna siła albańskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Została założona w 1943 roku. W sierpniu 1945 została zastąpiona przez Ludową Armię Albanii.

Historia[edytuj]

O powołaniu Armii Narodowo-Wyzwoleńczej zadecydowano w marcu 1943 roku na zjeździe Komunistycznej Partii Albanii[1]. Formacja stanowiła zbrojne skrzydło Ruchu Wyzwolenia Narodowego[2]. Dowódcą formacji (jako komisarz polityczny) był Enver Hodża[3]. Pierwsze brygady Armii Narodowo-Wyzwoleńczej powstały w lipcu 1943 roku. Oddziały partyzanckie formacji skupiły w swoich szeregach zarówno komunistów i osoby nie związane z tym środowiskiem. Pierwszym przeciwnikiem Armii Narodowo-Wyzwoleńczej były oddziały włoskie i konkurencyjnej Balli Kombëtar[1][4]. Od września 1943 roku po kapitulacji Włochów, kontrolę nad Albanią przejęła III Rzesza. Armia Narodowo-Wyzwoleńcza kontynuowała kampanię wojskową. Od tego momentu na stronę partyzantów przeszła część pozostałych w Albanii żołnierzy włoskich. Około 1500 Włochów zasiliło szeregi batalionu „Antonio Gramsci[5]. Do listopada 1944 roku partyzanci doprowadzili do całkowitego wycofania się Niemców z kraju (samodzielne zwycięstwo, bez wsparcia wojsk alianckich)[2]. Od tego momentu do lutego 1945 roku, Armia Narodowo-Wyzwoleńcza uczestniczyła w walkach z Niemcami na obszarze sąsiedniej Jugosławii[5].

Przypisy

  1. a b c Arkadiusz Karbowiak Albania w czasie II wojny światowej i początkowych latach komunistycznej dyktatury. (cz. I od wybuchu wojny od kapitulacji Włoch) (pol.). rocznikbezpieczenstwa.dsw.edu.pl.
  2. a b Enver Hoxha (ang.). encyclopedia.com.
  3. Enver Hoxha (ang.). britannica.com.
  4. Balli Kombëtar (pol.). portalwiedzy.onet.pl.
  5. a b Profile: Albanian Partisans (ang.). historycommons.org.