Armia cieni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Armia cienia
L'armée des ombres
Gatunek wojenny, dramat
Rok produkcji 1969
Data premiery 12 września 1969
Kraj produkcji  Francja
 Włochy
Język francuski
Czas trwania 139 min
Reżyseria Jean-Pierre Melville
Scenariusz Jean-Pierre Melville
Joseph Kessel
Główne role Lino Ventura
Simone Signoret
Muzyka Éric Demarsan
Produkcja Jacques Dorfmann

Armia cieni (fr. L'armée des ombres) – francusko-włoski film wojenny z 1969 roku w reżyserii Jean-Pierre’a Melvillea. Film powstał na podstawie książki Josepha Kessela wydanej w 1943 roku pod tym samym tytułem, a która opowiada osobistą historię Kessela w służbie francuskiego ruchu oporu. Scenariusz filmu został uzupełniony wspomnieniami Melville’a, również byłego członka Résistance.

Film wszedł na ekrany kin po wydarzeniach z maja 1968 roku i spotkał się z liczną krytyką, która argumentowała, że film gloryfikował postać Charles'a de Gaulle'a. Kontrowersje wokół filmu były jednym z czynników, dla których film nie był dystrybuowany poza granicami Francji. Dla przykładu, w Wielkiej Brytanii film został wyświetlony po raz pierwszy w 1978 roku, a Stanach Zjednoczonych dopiero w 2006 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Philippe, członek ruchu oporu zostaje zdradzony i wydany w ręce funkcjonariuszy Gestapo. Udaje mu się jednak uciec i przedostać do Marsylii, gdzie wraz ze swoimi współtowarzyszami ma doprowadzić do egzekucji zdrajcy. Film w realistyczny sposób ukazuje historię bojowników ruchu oporu, którzy muszą skonfrontować się nie tylko z przeciwnikiem, ale także ze sprzecznymi zasadami moralnymi.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Film miał być refleksją nad historią okupacji Francji w latach 1940-1944 i postawy ogółu społeczeństwa wobec okupanta. Temat francuskiego ruchu oporu i jego gloryfikacji stał się tematem tabu podczas wojny algierskiej. Również Charles de Gaulle - ówczesny prezydent Francji, utożsamiany za przywódcę Résistance - był obiektem rosnącej krytyki opinii publicznej. Mimo słabej oceny francuskich krytyków filmowych, „Armia cieni” zebrała dobre recenzje za granicą. W 2006 roku, po ponad czterdziestu latach od pierwszej premiery, film został dystrybuowany w USA. Został on dobrze odebrany przez amerykańskich recenzentów, którzy na łamach licznych dzienników i magazynów ogłosili „Armię cieni” najlepszym filmem roku 2006[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Recenzje najlepszych filmów 2006. metacritic.com. [dostęp 02 kwietnia 2012].