Armia cieni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Armia cienia
L'armée des ombres
Gatunek wojenny, dramat
Rok produkcji 1969
Data premiery 12 września 1969
Kraj produkcji  Francja
 Włochy
Język francuski
Czas trwania 139 min
Reżyseria Jean-Pierre Melville
Scenariusz Jean-Pierre Melville
Joseph Kessel
Główne role Lino Ventura
Simone Signoret
Muzyka Éric Demarsan
Produkcja Jacques Dorfmann

Armia cieni (fr. L'armée des ombres) – francusko-włoski film wojenny z 1969 roku w reżyserii Jean-Pierre’a Melvillea. Film powstał na podstawie książki Josepha Kessela wydanej w 1943 roku pod tym samym tytułem, a która opowiada osobistą historię Kessela w służbie francuskiego ruchu oporu. Scenariusz filmu został uzupełniony wspomnieniami Melville’a, również byłego członka Résistance.

Film wszedł na ekrany kin po wydarzeniach z maja 1968 roku i spotkał się z liczną krytyką, która argumentowała, że film gloryfikował postać Charles'a de Gaulle'a. Kontrowersje wokół filmu były jednym z czynników, dla których film nie był dystrybuowany poza granicami Francji. Dla przykładu, w Wielkiej Brytanii film został wyświetlony po raz pierwszy w 1978 roku, a Stanach Zjednoczonych dopiero w 2006 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Philippe, członek ruchu oporu zostaje zdradzony i wydany w ręce funkcjonariuszy Gestapo. Udaje mu się jednak uciec i przedostać do Marsylii, gdzie wraz ze swoimi współtowarzyszami ma doprowadzić do egzekucji zdrajcy. Film w realistyczny sposób ukazuje historię bojowników ruchu oporu, którzy muszą skonfrontować się nie tylko z przeciwnikiem, ale także ze sprzecznymi zasadami moralnymi.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Film miał być refleksją nad historią okupacji Francji w latach 1940-1944 i postawy ogółu społeczeństwa wobec okupanta. Temat francuskiego ruchu oporu i jego gloryfikacji stał się tematem tabu podczas wojny algierskiej. Również Charles de Gaulle - ówczesny prezydent Francji, utożsamiany za przywódcę Résistance - był obiektem rosnącej krytyki opinii publicznej. Mimo słabej oceny francuskich krytyków filmowych, „Armia cieni” zebrała dobre recenzje za granicą. W 2006 roku, po ponad czterdziestu latach od pierwszej premiery, film został dystrybuowany w USA. Został on dobrze odebrany przez amerykańskich recenzentów, którzy na łamach licznych dzienników i magazynów ogłosili „Armię cieni” najlepszym filmem roku 2006[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Recenzje najlepszych filmów 2006. metacritic.com. [dostęp 02 kwietnia 2012].