Arminia Bielefeld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arminia Bielefeld
Ilustracja
Pełna nazwa Deutscher Sport-Club Arminia Bielefeld e.V.
Przydomek Die Arminen (Armini)
Die Blauen (Niebiescy)
Maskotka Lohmann
Barwy czarno-biało-niebieskie
Data założenia 1905
Liga 2. Bundesliga
Adres Melanchthonstrasse 31a, 33615 Bielefeld
Stadion Schüco Arena
Prezes Niemcy Hans-Jürgen Laufer
Trener Niemcy Uwe Neuhaus
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa
Lohmann – maskotka klubu

Arminia Bielefeldniemiecki klub piłkarski z siedzibą w Bielefeld. Został założony w 1905 roku. Oprócz piłki nożnej klub ma sekcje hokeja, łyżwiarstwa figurowego oraz bilardu. Zespół ten ma 11. tys. zarejestrowanych członków fanklubów z całego świata.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub został założony w 1905 roku jako 1. Bielefelder Fussball-Club Arminia. Nazwa Arminia jest sfeminizowaną wersją imienia Arminius, germańskiego wodza, który w 9 roku n.e. pokonał Rzymian w lesie Teutoburskim. W 1927 roku klub przyjął obecną nazwę.

Mecz Arminii Bielefeld z Preußen Münster był pierwszym meczem w Niemczech transmitowanym na żywo w radiu.

W 1971 roku zespół został zamieszany w skandal z przekupieniem graczy kilku klubów, między innymi Herthy Berlin, FC Schalke 04 czy FC Köln, celem utrzymania się Arminii w lidze. Efektem było zdegradowanie klubu do trzeciej ligi.

W ostatnich latach klub zyskał sobie przydomek „winda” ponieważ aż siedmiokrotnie awansował do I Bundesligi, ale jednocześnie spadał z niej sześciokrotnie.

Historia herbu[edytuj | edytuj kod]

Stadion[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Schüco Arena.

Arminia Bielefeld rozgrywała swoje pierwsze mecze na boisku Kesselbrink. W 1907 roku zespół przeniósł się na nowy stadion, Kaiserstraße (obecnie: August-Bebel-Straße), a w 1910 roku do Pottenau. W 1926 roku wydzierżawiła ziemię od farmera o nazwisku Lohmann. Stadion przyjął nazwę Alm. Na nowym obiekcie Arminia rozegrała swój pierwszy mecz z klubem Victoria Hamburg 1 maja 1926 roku. Pierwsze trybuny wybudowano w 1954 roku. W czasie gdy Arminia wywalczyła awans do 1. Bundesligi, stadion Alm przeszedł gruntowną modernizację. Wybudowano główną trybunę, powiększono północną i wschodnią. W ten sposób obiekt powiększył swoją pojemność do 30 tysięcy miejsc. W 1988 roku Arminia została zdegradowana do trzeciej ligi, a dodatkowo wyburzono południową i północną trybunę, w związku z kwestiami bezpieczeństwa. Pomniejszono również wschodnią trybunę i zamontowano dach, a liczbę miejsc zredukowano do 15 tysięcy. Po tym jak Arminia uzyskała promocję do najwyższej klasy rozgrywek w 1996 roku, całkowicie przebudowano główną i północną trybunę. To samo stało się z południową w 1999 roku. W 2004 roku, Arminia podpisała umowę sponsorską z firmą Schüco, przez co stadion zyskał nazwę SchücoArena. Ostatnie przebudowania dotyczyły wschodniej trybuny w 2008 roku. Stadion ma pojemność ponad 28 tysięcy miejsc, w czym około 20 tysięcy siedzących.

Zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze Arminii Bielefeld.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]