Sōkō Kihei Votoms

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Armored Trooper Votoms)
Armored Trooper Votoms
jap. 装甲騎兵ボトムズ
(Sōkō Kihei Botomuzu)
Gatunekmecha, sci-fi
Telewizyjny serial anime
ReżyserRyōsuke Takahashi
ScenariuszJinzou Toriumi
Souji Yoshikawa
MuzykaHiroki Inui
StudioSunrise
Stacja telewizyjnaTV Tokyo
Premierowa emisja1 kwietnia 198323 marca 1984
Liczba odcinków52

Sōkō Kihei Votoms (jap. 装甲騎兵ボトムズ Sōkō Kihei Botomuzu), znany też pod tytułem Armored Trooper Votomsjapoński serial anime wyprodukowany przez studio Sunrise w 1983 roku i stworzony przez Ryōsuke Takahashiego. Emitowany był na kanale TV Tokyo od 1 kwietnia 1983 do 23 marca 1984 i liczył 52 odcinki. Wyprodukowano również kilka odcinków OVA, jak również na podstawie serialu powstała czterotomowa manga.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W zamieszkałej przez ludzi galaktyce miała miejsce wojna pomiędzy narodami Gilgamesh i Balarant. Po stuleciu zmagań doszło ostatecznie do zawieszenia broni. Głównym orężem konfliktu były masowo produkowane roboty o kryptonimie Votoms, z których najpowszechniejszym jest, charakterystyczny dla serii, robot ATM-09-ST Scopedog.

Akcja koncentruje się na Chirico Cuviem, elitarnym żołnierzu Gilgamesh, znanym z wysokich umiejętności przetrwania i traktowanym przez przełożonych jako żywa maszyna do zabijania. Chirico zostaje nagle oddelegowany do oddziału prowadzącego podejrzaną misję, która okazuje się być skierowana przeciwko własnej stronie. W trakcie misji chłopak odkrywa leżącą na statku dziewczynę, która okazuje się być stworzoną przez Gilgamesz superbronią. Po tym fakcie jego towarzysze zostawiają go na pastwę losu, jednak zostaje on odnaleziony i poddany torturom. Chirico ucieka i od tej pory jest ścigany zarówno przez armię, jak i przestępców stojących za całą sytuacją. Jego celem staje się odnalezienie dziewczyny, rozwiązanie zagadki i przetrwanie.

Seria podzielona jest na cztery rozdziały toczące się na czterech planetach: Ud, Cumen, Sansa i Quent.

Obsada głosowa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Votoms jest skrótem od angielskiego Vertical One-man Tank for Offense & Maneuvers ("Pionowy Jednoosobowy Czołg Ofensywno-Manewrowy"). Nazwa ta jest bardzo podobna do angielskiego słowa bottom oznaczającego dół lub dno - ma to związek z traktowaniem Votomsów oraz ich pilotów jako mięso armatnie z uwagi na niską odporność maszyny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]