Armstrong Siddeley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Armstron Siddeley Motors Ltd.
Ilustracja
Głowa Sfinksa - symbol firmy na masce jednego z modeli
Państwo  Wielka Brytania
Siedziba Wielka Brytania Coventry
Data założenia 1919
Data likwidacji 1960 (zakończenie produkcji aut)
Forma prawna spółka kapitałowa
Założyciele John Davenport Siddeley
Branża motoryzacja, lotnictwo
Produkty samochody, silniki lotnicze
brak współrzędnych

Armstrong Siddeley – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej i lotniczej. Zajmowało się między innymi produkcją samochodów i silników lotniczych.

Przedsiębiorstwo przechodziło w okresie swego istnienia znaczne przekształcenia własnościowe. John Davenport Siddeley założył w 1902 firmę Siddeley Autocar, wytwarzające małe samochody osobowe na wzór Peugeota. W 1905 roku połączył się z zakładami Wolseley`a tworząc markę Wolseley Siddeley, popularną wśród brytyjskiej arystokracji. W 1909 Siddeley rozwiązał umowę z Wolseley`em i kupił zakłady Dease Motor Car Manufacturing. Wówczas spółka została nazwana Siddeley Deasy. Wówczas przyjęto jako logo wizerunek Sfinksa. W czasie I wojny światowej produkowano ciężarówki, ambulansy a następnie silniki lotnicze.

W 1919 roku przedsiębiorstwo zostało wykupione przez koncern Armstrong Whitworth z Newcastle upon Tyne i powstała firma Armstrong Siddeley Motors Ltd. z Siddeley`em jako dyrektorem zarządzającym. W 1927 nawiązano współpracę z zakładami Vickers i powstał koncern Vickers-Armstrong. Wówczas Siddeley przejął spółki Armstrong Siddeley oraz Armstrong Whitworth Aircraft zajmujące się przemysłem motoryzacyjnym oraz lotniczym. W koncernie Vickers pozostał dział zbrojeniowy. W 1928 firma Siddeley`a odkupiła zakłady Avro od spółki Crossley.

Armstrong Siddeley wytwarzał samochody osobowe wyższej klasy, silniki lotnicze oraz samoloty. W połowie lat trzydziestych zakłady zostały kupione przez Hawker Aircraft i utworzono spółkę Hawker Siddeley. Armstrong Whitworth Aircraft stały się częścią zakładów Hawker; a Armstrong Siddeley Motors - zakładów Hawker Siddeley.

Marka samochodów Armstrong Siddeley utrzymała się na rynku do lat 1959 - 1960, gdy została kupiona przez koncern Bristol Aeroplane Company i dołączona do Bristol Aero Engines. Powołano wówczas spółkę Bristol Siddeley. W zakładach Armstrong Siddeley wytwarzano samochody osobowe do roku 1960. Zaś w 1966 Bristol Siddeley połączył się z koncernem Rolls-Royce. Potem dział lotniczy włączono do British Aerospace, a z czasem do BAE Systems. Prawa do marki Armstrong Siddeley nabyło zrzeszenie Armstrong Siddeley Owners Club Ltd., które odkupiło je od koncernu Rolls-Royce w 1972 roku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Armstrong Siddeley History (ang.). [dostęp 2012-12-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]