Armstrong Whitworth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sir W G Armstrong Whitworth & Co Ltd
Ilustracja
Pomnik lorda Williama George`a Armstronga
Forma prawna spółka kapitałowa
Założyciel(e) William George Armstrong
Data założenia 1847
Data likwidacji 1927
Państwo  Wielka Brytania
Siedziba Wielka Brytania Newcastle upon Tyne
Branża motoryzacja, lotnictwo, przemysł stoczniowy, zbrojeniowy
Produkty lokomotywy, samochody, samoloty, statki
brak współrzędnych

Armstrong Whitworth – dawny brytyjski koncern zajmujący się produkcją broni, statków, lokomotyw, samochodów i samolotów. Zajmowano się także hydrotechiką. W 1927 koncern stał się częścią zakładów Vickers-Armstrongs, a dział motoryzacyjny kupił John Davenport Siddeley tworząc zakłady Armstrong Siddeley.

Historia zakładów[edytuj | edytuj kod]

W 1847 roku William George Armstrong założył w Elswick k. Newcastle upon Tyne wytwórnię armatury hydraulicznej, maszyn i części do mostów. Dla rozwijania interesów z armią założył osobną spółkę pod nazwą Elswick Ordnance Company, która zajęła się produkcją broni.

W 1882 roku połączył firmę z zakładami stoczniowymi Charlesa Mitchella w spółkę Armstrong, Mitchell and Company. Wyspecjalizowano się w montażu okrętów wojennych. Interesy stoczniowe zakończono w 1918 roku. W 1897 złączono firmę z zakładami budowy maszyn Josepha Whitwortha, tworząc spółkę Armstrong-Whitworth. W 1902 zaczęto produkować samochody osobowe i ciężarowe. Na przełomie 1912 i 1913 roku rozszerzono profil firmy o wyroby lotnicze, a w 1920 roku stworzono dział produkcji samolotów Armstrong Whitworth Aircraft. Samochody pod marką Armstrong Whitworth produkowano od 1904 do 1919. Dział motoryzacyjny stworzono na bazie przejętej firmy Wilson-Pilcher. W 1919 doszło do połączenia firm Armstrong Whitworth i Siddeley Deasy i stworzono markę Armstrong Siddeley.

Po I wojnie światowej przestawiono się na produkcję lokomotyw, które montowano do II połowy lat trzydziestych. W 1927 roku dział uzbrojenia i maszyn złączono z koncernem Vickers tworząc Vickers Armstrong. Natomiast dział lotniczy i motoryzacyjny został wyłączony i sprzedany Johnowi Davenportowi Siddeley`owi, który założył spółkę Armstrong Siddeley[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]