Army Aircrew Combat Uniform

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żołnierze amerykańscy w umundurowaniu A2CU

Army Aircrew Combat Uniform (A2CU) – specjalistyczne umundurowanie polowe przeznaczone dla załóg latających US Army. Wykonane z materiałów trudnopalnych.

Army Aircrew Combat Uniform jest umundurowaniem całorocznym. Przeznaczone jest dla lotników US Army. Umundurowanie A2CU składa się z dwóch elementów: bluzy oraz spodni[1]. Krój umundurowania podobny jest do kroju Army Combat Uniform[2].

Bluza zapinana jest na zamek błyskawiczny, posiada stójkę chroniącą szyję[2]. Na rękawach umieszczono kieszenie obszyte rzepem (zamykane na zamek). Do tego rzepa przypina się wszelakie naszywki identyfikacyjne (jak w ACU). Ponadto z przodu umieszczono dwie, skośne kieszenie takie same jak w ACU, zamykane jednak na zamek. Bluza w tali posiada regulację obwodu na rzepa.

Spodnie posiadają aż 9 kieszeni[2]. Rozporek zapinany jest na zamek błyskawiczny, w pasie umieszczono regulatory.

Całość wykonana jest z tkaniny trudnopalnej w kamuflażu UCP (skład materiału: 92% Nomex, 5% Kevlar i 3% P140). Do umundurowania A2CU nosi się obuwie Army Combat Boots[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b ARMY AIRCREW COMBAT UNIFORM (A2CU) WEAR POLICY (ang.). [dostęp 2012-07-11].
  2. a b c Joel Baglole: Army Aircrew Combat Uniform – Protecting Soldiers (ang.). usmilitary.about.com, 2011-09-20. [dostęp 2012-07-11].