Arnaldo Tamayo Méndez

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arnaldo Tamayo Méndez
Ilustracja
Méndez w 2018 roku
Data i miejsce urodzenia 29 stycznia 1942
Guantánamo, Kuba
Narodowość Kubańczyk
Status emerytowany
Łączny czas misji kosmicznych 7d 20h 43m
Misje Sojuz 38
Stopień wojskowy generał brygady
Wyuczony zawód pilot
Odznaczenia
Bohater Republiki Kuby Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Medal „Za zasługi w podboju kosmosu”

Arnaldo Tamayo Méndez (ur. 29 stycznia 1942 w Guantánamo, Kuba) – generał brygady, pilot wojskowy, pierwszy obywatel Kuby w przestrzeni kosmicznej.

Wykształcenie i służba wojskowa[edytuj | edytuj kod]

W wieku 13 lat rozpoczął pracę w fabryce mebli. W 1959 został aktywistą organizacji młodzieżowej popierającej rewolucję. Wkrótce potem rozpoczął naukę w Instituto Tecnologico „Ejercito Rebelde”. Po ukończeniu Instytutu w 1961 zaproponowano mu, aby został pilotem wojskowym. Na przeszkolenie wyjechał do ZSRR do jednej z wojskowych uczelni lotniczych, gdzie opanował pilotaż samolotu MiG-15. Na Kubę powrócił w 1962 i rozpoczął służbę w Kubańskich Siłach Powietrznych. Podczas kryzysu kubańskiego jesienią 1962 wykonał ponad 20 lotów bojowych. W 1971 został absolwentem wyższej szkoły Rewolucyjnych Sił Zbrojnych im. Antonio Maximo Gomeza. Po zakończeniu nauki służył w brygadzie lotniczej stacjonującej w bazie Santa Clara. W 1975 został zastępcą dowódcy tej jednostki.

Udział w programie Interkosmos[edytuj | edytuj kod]

1 marca 1978 Arnaldo Tamayo Méndez i José Armando López Falcón zostali zakwalifikowani do dalszego szkolenia w Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. Odbywało się ono w ramach programu Interkosmos. Wkrótce potem obaj rozpoczęli przygotowania do lotu w kosmos. W październiku 1978 obu przydzielono do załóg dowodzonych przez doświadczonych radzieckich kosmonautów. Podstawową ekipą, w której znalazł się Tamayo Méndez był Jurij Romanienko. Załogą rezerwową dowodził Jewgienij Chrunow. Sam lot kosmiczny odbył się w dniach od 18 do 26 września 1980. Kosmonauci wystartowali na pokładzie statku kosmicznego Sojuz 38. Dzień po starcie nastąpiło połączenie kapsuły z kosmonautami ze stacją orbitalną Salut 6, na której przebywała trzecia stała załoga: Leonid Popow i Walerij Riumin. W czasie wspólnej pracy obu załóg przeprowadzono około 20 eksperymentów. Większość z nich dotyczyła badań z zakresu medycyny i biologii. Po zrealizowaniu wspólnych prac załoga radziecko-kubańska powróciła na Ziemię w kapsule Sojuza 38. Była to szósta załogowa misja realizowana w ramach programu Interkosmos.

Po zakończeniu kariery kosmonauty[edytuj | edytuj kod]

Po powrocie na Kubę Tamayo Méndez nadal służył jako pilot wojskowy. W sumie wylatał ponad 1400 godzin. Później był Dyrektorem Komitetu Obrony Rewolucji. W latach 1981–1982 kierował Towarzystwem Wychowania Patriotyczno-Wojskowego SEPMI (Sociedad de Educacion Patriotico Militar) – kubańskim odpowiednikiem skautów. Był też wiceprezesem Towarzystwa Przyjaźni Kubańsko-Radzieckiej. Przez 4 kadencje był członkiem kubańskiego parlamentu – Zgromadzenia Narodowego Władzy Ludowej. W 1997, po awansowaniu go na stopień generała brygady, został naczelnikiem zarządu stosunków międzynarodowych w ministerstwie obrony. Obecnie na emeryturze.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Znaczek pocztowy upamiętniający Sojuza 38

W 1980 po zakończonym locie otrzymał tytuł Bohatera Związku Radzieckiego (26 września 1980) i medal „Złotej Gwiazdy”. Odznaczony został także m.in. Orderem Lenina. Na Kubie nagrodzono go natomiast tytułem Bohatera Republiki Kuby oraz orderem Playa Giron.

Dekretem Prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa, № 437 z 12 kwietnia 2011, został odznaczony Medalem „Za zasługi w podboju kosmosu”[1].

Wykaz lotów[edytuj | edytuj kod]

Loty kosmiczne, w których uczestniczył Arnaldo Tamayo Méndez.
Data startu
Statek kosmiczny
Data lądowania
Statek kosmiczny
Funkcja
Czas trwania
1
18 września 1980
Sojuz 38
26 września 1980
Sojuz 38
Kosmonauta-badacz
7 dni 20 godzin 43 minuty i 24 sekundy.
Łączny czas spędzony w kosmosie – 7 dni 20 godzin 43 minuty i 24 sekundy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]