Arne Åhman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arne Åhman
Arne Åhman.jpg
Data i miejsce urodzenia 4 lutego 1925
Nordingrå
Dyscypliny lekkoatletyka
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Szwecja
Igrzyska olimpijskie
złoto Londyn 1948 lekkoatletyka
(trójskok)
Mistrzostwa Europy
Srebro Bruksela 1950 skok wzwyż
Brąz Oslo 1946 trójskok

Arne Per Åhman (ur. 4 lutego 1925 w Nordingrå) – szwedzki lekkoatleta, specjalizujący się w trójskoku i w skoku wzwyż, mistrz olimpijski.

Pierwszym znaczącym sukcesem Åhmana był brązowy medal w trójskoku na mistrzostwach Europy w 1946 w Oslo. Przegrał wówczas z Finem Rautio i swoim rodakiem Johnssonem.

Na igrzyskach olimpijskich w 1948 w Londynie startował tylko w trójskoku. W finale już w pierwszym swoim skoku uzyskał odległość 15,40 m, która była nowym rekordem Szwecji oraz ostatecznie zapewniła mu złoty medal olimpijski. Sukces Szweda wynikał też z warunków na skoczni, która ze względu na kiepskie przygotowanie niszczyła się z każdym kolejnym skokiem. Åhman, pierwszy na liście startował, wykorzystał swoją szansę w pierwszym skoku. Kolejne miejsca zajęli Australijczyk George Avery i Turek Ruhi Sarıalp.

Podczas mistrzostw Europy w 1950 w Brukseli Åhman zajął w trójskoku słabsze 5. miejsce. Za to tym razem powiódł się jego start w skoku wzwyż, gdzie zajął drugie miejsce za Brytyjczykiem Patersonem.

Na kolejnych igrzyskach olimpijskich w 1952 w Helsinkach start Szweda w trójskoku był całkowicie nieudany – zajął dopiero 15. miejsce.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]