Arne Åhman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arne Åhman
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

4 lutego 1925
Nordingrå

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Szwecja
Igrzyska olimpijskie
złoto Londyn 1948 lekkoatletyka
(trójskok)
Mistrzostwa Europy
srebro Bruksela 1950 skok wzwyż
brąz Oslo 1946 trójskok

Arne Per Åhman (ur. 4 lutego 1925 w Nordingrå) – szwedzki lekkoatleta, specjalizujący się w trójskoku i w skoku wzwyż, mistrz olimpijski.

Pierwszym znaczącym sukcesem Åhmana był brązowy medal w trójskoku na mistrzostwach Europy w 1946 w Oslo. Przegrał wówczas z Finem Rautio i swoim rodakiem Johnssonem.

Na igrzyskach olimpijskich w 1948 w Londynie startował tylko w trójskoku. W finale już w pierwszym swoim skoku uzyskał odległość 15,40 m, która była nowym rekordem Szwecji oraz ostatecznie zapewniła mu złoty medal olimpijski. Sukces Szweda wynikał też z warunków na skoczni, która ze względu na kiepskie przygotowanie niszczyła się z każdym kolejnym skokiem. Åhman, pierwszy na liście startował, wykorzystał swoją szansę w pierwszym skoku. Kolejne miejsca zajęli Australijczyk George Avery i Turek Ruhi Sarıalp.

Podczas mistrzostw Europy w 1950 w Brukseli Åhman zajął w trójskoku słabsze 5. miejsce. Za to tym razem powiódł się jego start w skoku wzwyż, gdzie zajął drugie miejsce za Brytyjczykiem Patersonem.

Na kolejnych igrzyskach olimpijskich w 1952 w Helsinkach start Szweda w trójskoku był całkowicie nieudany – zajął dopiero 15. miejsce.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]