Arnold Ap

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arnold Ap
Pełne imię i nazwisko Arnold Clements Ap
Data i miejsce urodzenia 1 czerwca 1946
Numfoor
Data i miejsce śmierci 26 kwietnia 1984
Jayapura
Zawód, zajęcie aktywista, antropolog, muzyk

Arnold Clements Ap (ur. 1 czerwca 1946 na wyspie Numfoor, zm. 26 kwietnia 1984 w Jayapurze) – papuaski aktywista, działacz na rzecz niepodległości Papui Zachodniej, antropolog i muzyk. Był liderem grupy „Mambesak” oraz kuratorem Muzeum Uniwersytetu Cenderawasih. Popularyzował kulturę papuaską za pośrednictwem cotygodniowej audycji radiowej[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Okres edukacji spędził w szkołach misyjnych prowadzonych na wyspie Biak. Jego ojciec pracował jako nauczyciel. W latach 1967–1973 Arnold studiował geografię w Szkole Nauczycielskiej Uniwersytetu UNCEN w Abepurze. Jako student zorganizował demonstrację przeciwko tzw. Aktowi Wolnego Wyboru z 1969 r. Został wysłany do więzienia w Ifar Gunung. Po zwolnieniu z więzienia zaczął kolekcjonować tradycyjne piosenki z regionu Papui. Po ukończeniu studiów został kuratorem w uniwersyteckim muzeum. W 1974 r. ożenił się z Corry Bukorpioper, z zawodu pielęgniarką. W 1978 r. założył grupę muzyczną „Mambesak”, wraz z Samem Kapissą. W 1980 r. wystąpił w Dżakarcie na Festiwalu Kultury. Prowadził popularny program radiowy Pelangi Budaya Irian Jaya, promujący papuaskie treści (muzykę, opowiadania itp.). Jego poświęcenie na rzecz kultury i muzyki papuaskiej było postrzegane przez wielu jako forma sprzeciwu wobec indonezyjskiej polityki w regionie. W chwili śmierci Arnolda podejmowano intensywne próby zjednoczenia ludów indonezyjskich i zbliżenia ich do kultury jawajskiej.

W 1983 r. został aresztowany przez indonezyjskie wojsko. W 1984 r. został zastrzelony.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Danilyn Rutherford: Remembering Sam Kapissa (ang.). insideindonesia.org, 2001. [dostęp 2020-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-05-13)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]