Arnold Rüütel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arnold Rüütel
Arnold Rüütel 2006.jpg
Data i miejsce urodzenia 10 maja 1928
Sarema
Prezydent Estonii
Okres od 8 października 2001
do 9 października 2006
Przynależność polityczna Estoński Związek Ludowy
Poprzednik Lennart Meri
Następca Toomas Hendrik Ilves
Signature of Arnold Rüütel.png
Odznaczenia
Order Herbu Państwowego I Klasy (Estonia) Order Krzyża Ziemi Maryjnej I Klasy (Estonia) Wielki Krzyż ze Złotym Łańcuchem Orderu Witolda Wielkiego (Litwa) Krzyż Wielki Orderu Zasługi Adolfa de Nassau Komandor Krzyża Wielkiego Orderu Trzech Gwiazd (Łotwa) Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Order Orła Białego Wielki Łańcuch Orderu Infanta Henryka (Portugalia) Wielki Łańcuch Orderu św. Jakuba od Miecza (Portugalia) Łańcuch Orderu Gwiazdy Rumunii Order Podwójnego Białego Krzyża I Klasy (Słowacja) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy z Wielkim Łańcuchem Order Lenina Order Przyjaźni Narodów (ZSRR) Order „Znak Honoru” (ZSRR)

Arnold Rüütel (ur. 10 maja 1928 na wyspie Sarema) – estoński polityk, prezydent Estonii od 8 października 2001 do 9 października 2006.

Życiorys[edytuj]

Ukończył szkołę rolniczą w Jänedzie, od 1949 pracował w wydziale rolnictwa powiatu Saaremaa. W latach 1955–1957 był nauczycielem w Instytucie Maszyn Rolniczych w Dorpacie. W 1964 został absolwentem Wydziału Nauk Rolnych Estońskiej Akademii Rolniczej. W 1969 objął stanowisko rektora tej uczelni, funkcję tę pełnił przez osiem lat. W 1972 uzyskał stopień kandydata nauk rolnych.

Działał w Komunistycznej Partii Estonii i KPZR, od 1977 sprawował funkcje państwowe. W 1983 wyznaczony został na przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej Estońskiej SRR (odpowiednik lokalnego prezydenta). W marcu 1990, gdy kraj ogłosił suwerenność, urząd ten zamieniono na przewodniczącego Rady Najwyższej Estonii. Na stanowisku tym pozostawał do 1992.

W latach 90. kontynuował pracę naukową. W 1991 uzyskał stopień naukowy doktora. Jest emerytowanym profesorem Estońskiej Akademii Rolniczej, doktorem Uniwersytetu Bentley College i Uniwersytetu Helsińskiego. Arnold Rüütel był pomysłodawcą utworzenia Związku Bałtyckiego, który skupiałby Litwę, Łotwę i Estonię (zrealizowano to w formie Rady Bałtyckiej). 5 października 1992 przegrał wybory prezydenckie z kandydatem sił niepodległościowych Lennartem Meri.

Od 1994 do 2000 był przewodniczącym stworzonego przez siebie Estońskiego Związku Ludowego. W 1995 wybrano go w skład Riigikogu, którego został wiceprzewodniczącym. 21 września 2001 wybrano go na urząd prezydenta, w ostatniej rundzie głosowania pokonał Toomasa Saviego. Jako głowa państwa opowiadał się za wejściem Estonii do Unii Europejskiej oraz sojuszem z NATO. 23 września 2006 ubiegając się o reelekcję przegrał z Toomasem Hendrikiem Ilvesem[1].

Odznaczony m.in. polskim Orderem Orła Białego (2002)[2].

Żonaty z Ingrid Rüütel, z którą ma dwie córki.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]