Arnold Rutkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arnold Rutkowski
Imię i nazwisko Arnold
Miejsce urodzenia Łódź
Typ głosu tenor
Gatunki muzyka poważna
Zawód muzyk
Strona internetowa

Arnold Rutkowski (ur. Łodzi) – polski tenor operowy.

Ukończył Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów (1999–2005). W trakcie swej edukacji występował na Bornholmie w Danii jako Ferrando w Così fan tutte W.A. Mozarta, a po otrzymaniu dyplomu w St. Moritz w Szwajcarii, gdzie śpiewał Un giorno di regno G. Verdiego.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jego kariera międzynarodowa zaczęła się po debiucie w Modenie w Luciano Pavarotti Theatre (2009). Tego samego roku wystąpił z Plácido Domingo, na jego koncercie w Polsce, wziął również udział w międzynarodowym konkursie Operalia, gdzie wygrał CulturArte Prize.

W latach 2006–2008 występował jako Rodolfo, Duca, Don Jose, Alfredo, Ismaele we wrocławskiej operze i w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie (Rodolfo, Stefan) w 2009. Arnold Rutkowski śpiewał Don Jose w Teatro de la Opera w San Juan (Puerto Rico) i w Phoenix Metropolitan Opera (USA). Tego samego roku wystąpił ponowne we Włoszech, w The Teatro Comunale w Ferrarze i Teatro Alighieri w Rawennie.

W 2010 zadebiutował w Niemczech. Zaśpiewał Duca podczas Rigoletto Gala w Wiesbaden Opera House. Powrócił do Niemiec w 2011 by wystąpić podczas Rheingau Music Festival - Grosse Operngala, co doprowadziło do jego debiutu w radiu dla Bayerischer Rundfunk in Munchner Rundfunkorchester. Niedługo po owym debiucie zaproszono go do Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie, gdzie śpiewał w Madama Butterfly i został zaproszony również na sezony 2011/2012. Rok 2011 to występy m.in. w Michigan Opera Theatre w Detroit, jako Duca w Rigoletto. W sezonach 2010 i 2011 dodał do swego portfolio role w Staatsoper w Berlinie, The Finnish National Opera w Helsinkach oraz Szeged Open-Air Festival na Węgrzech. W sezonie 2011 wystąpił również w Royal Opera House w Sztokholmie, Staatsoper w Hamburgu oraz w Wiedniu.

Na początku 2012 wystąpił ponownie w Staatsoper w Berlinie, jako Lensky w Eugene Onegin P. I. Czajkowskiego. Śpiewał również Pinkertona w Madame Butterfly, Don Jose w Carmen w Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie i Duca w Rigoletto w Tchaikovsky Concert Hall w Moskwie.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W 2009 wygrał Europejski Konkurs Tenorów im. Jana Kiepury[1] oraz międzynarodowy konkurs Operalia , otrzymując CulturArte Prize. Zdobył również nagrodę publiczności podczas Klassikmania Competition w Wiedniu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]