Arnona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arnona
ארנונה
Osiedle Jerozolimy
Ilustracja
Widok na osiedle Arnona
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Jerozolimy
Miasto Jerozolima
Dzielnica Zachodnia Jerozolima
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa lokalizacyjna Jerozolimy
Arnona ארנונה
Arnona
ארנונה
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Arnona ארנונה
Arnona
ארנונה
Ziemia31°44′50″N 35°13′12″E/31,747222 35,220000
Portal Portal Izrael

Arnona (hebr. ארנונה) – osiedle mieszkaniowe w Jerozolimie w Izraelu, znajdujące się na terenie Zachodniej Jerozolimy.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle Arnona jest jednym z najwyżej położonych miejsc w Jerozolimie. Zajmuje wzgórze o wysokości 800 metrów n.p.m. położone w południowej części miasta. Na południu znajduje się kibuc Ramat Rachel, na zachodzie i północy osiedle Talpijjot, a na wschodzie osiedle Wschodni Talpijjot.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle zostało założone w 1931 na gruntach zakupionych przez spółkę HaEzra Keren, według planów stworzonych przez architekta Richarda Kaufmanna. Osiedlali się tutaj żydowscy imigranci. Wraz z osiedlami Talpijjot i Mekor Chajjim tworzyły żydowską enklawę w południowej części miasta, oddzieloną od centrum miasta przez arabskie osiedla Ge’ulim i Komemijjut.

Na początku wojny o niepodległość w maju 1948, atak sił arabskich i jordańskich zmusił Izraelczyków do wycofania się z osiedla. Dopiero kontratak połączonych sił Hagany i Palmach odzyskał okolicę[1]. Po wojnie na wschód od Arnona przebiegała granica strefy zdemilitaryzowanej oddzielająca Izrael od Transjordanii. Podczas wojnie sześciodniowej w 1967 całą okolicę zajęły wojska izraelskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The battle for Ramat Rachel: Southern gateway to Jerusalem (ang.). W: Daat – Memories of an Irgun Fighter [on-line]. [dostęp 2011-05-19].