Aromaterapia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Aromaterapia lub aromatoterapia – gałąź medycyny alternatywnej wykorzystująca olejki eteryczne i inne substancje zapachowe do korzystnego wpływania na nastrój, procesy poznawcze oraz zdrowie.

Termin ten stworzył chemik francuski Rene-Maurice Gatefosse, badacz olejków eterycznych, których właściwości opisał w książce pod tym właśnie tytułem.

Historycznie "aromaterapia" towarzyszyła człowiekowi od zarania, a najwcześniejsze wzmianki o używaniu zapachów pochodzą z czasów sumeryjskich (ok. 3000 p.n.e.) i dotyczą receptur mieszanek roślinnych. Wymieniane tam rośliny to między innymi tymianek i mirt.

Obecnie jest to dziedzina bardzo szybko się rozwijająca (szczególnie w Europie Zachodniej, Japonii i Stanach Zjednoczonych), będąca połączeniem medycyny naturalnej i zielarstwa. Polega na wprowadzeniu do organizmu pacjenta czynnych biologicznie substancji zapachowych z olejków eterycznych pochodzenia roślinnego. Uzyskuje się to poprzez układ oddechowyinhalacje lub przez skóręmasaż, kąpiel lub kompresy.

Dzięki antyseptycznym właściwościom olejków eterycznych stosowanych w aromaterapii możliwe jest wspieranie terapii antybiotykowej. Zasadny więc wydaje się obserwowany rozwój badań nad tą metodą leczenia, powracającą do naturalnie rozwiniętych zmysłów człowieka – węchu, o których zapomniała cywilizacja.

Aromaterapia traktuje pacjenta jako integralną całość – podobnie jak medycyna Wschodu – jej zabiegi mają na celu poprawę ogólnej kondycji organizmu człowieka poprzez przywrócenie mu równowagi (homeostazy) i pobudzenie jego naturalnych sił odpornościowych. Likwidacja doraźnej dolegliwości miejscowej jest niejako produktem ubocznym kuracji.

Krytyka[edytuj]

Krytycy wyraźnie oddzielają stosowanie substancji znanych metodą wdychania od przypadkowego dobierania zapachów i pobudzania nimi bliżej nieokreślonych energii. Krytyka aromaterapii dotyczy głównie bardziej ezoterycznego stosowania zapachów niż tylko jako kreatora nastrojów, lub metod wziewnych medycyny konwencjonalnej. Uważa się że jako działanie psychiczne zapachy pobudzają wspomnienia, lecz wpływ ten mogą mieć jedynie jako placebo. Istnieją badania porównawcze np. w Vancouver w 2000 r., które wykazują, że działanie aromaterapii nie jest większe niż działanie środków placebo. Wskazuje się także na niebezpieczeństwo zmiany wizji człowieka jako osoby, której dotyczą zjawiska z kręgu magicznego, ezoterycznego, czy wręcz okultystycznego.

Różnica pomiędzy naturalnymi olejkami zapachowymi a olejkami zapachowymi[edytuj]

Odmienny skład przedstawionych olejków ma bardzo duży wpływ na sposób ich stosowania.

Naturalne olejki zapachowe Olejki zapachowe
Pachną bardzo wyraziście i charakterystycznie, jednak bardzo surowo. Są mieszankami wielu odpowiednio dobranych składników tworzących nieograniczoną liczbę zapachów na każdy gust.
Można używać do: kompresów, kąpieli, masaży (konieczność rozcieńczenia z olejem bazowym) Naturalne olejki mogą być również stosowane przy profilaktyce i leczeniu takich schorzeń jak: cellulitis, rozszerzone naczynia włosowate, żylaki, trądzik, łupież i wiele innych. Nie zaleca się stosować na skórę.
Nie ma możliwości uzyskania takich zapachów jak: – wanilia, kawa, opium, piżmo, zielona herbata i wielu innych, Uzyskanie wymaganej ilości olejku w naturalny sposób jest bardzo kosztowne, lub uzyskane naturalną metodą zapachy są nietrwałe. Możliwość uzyskania takich zapachów jak wanilia, kawa, opium, piżmo, zielona herbata i wielu innych.
Rzadko stosuje się w kominkach aromaterapeutycznych, gdyż wysoka temperatura zabija ich właściwości. Stosuje się przy użyciu kominków aromaterapeutycznych.
Używane są w aromaterapii. Odpowiednio dobrane i oczywiście odpowiednio zastosowane naturalne olejki mają korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Mogą być podstawowym środkiem leczniczym w stanach długotrwałego przygnębienia, rozdrażnienia, stresu i przemęczenia. Używany w aromaterapii nie bezpośrednio.W olejkach zapachowych najważniejszą rolę pełni zapach. Jak każdy przyjemny zapach wpływa dobrze na naszą psychikę i samopoczucie, a wiadomo, że stres jest przyczyną wielu chorób.
Używamy do nawilżaczy powietrza, suszonych kwiatów, odkurzaczy, żelazka. Używamy do nawilżaczy powietrza, suszonych kwiatów, odkurzaczy, mogą nadać oryginalny zapach pomieszczeniu, w którym przebywamy.
Można skropić nim dosłownie wszystko: ubranie, dywan wycieraczkę, tapicerkę, materiały. Pomimo swojej oleistej konsystencji nie zostawiają plam na materiałach. Można skrapiać również wszystko, należy jednak pamiętać, iż mogą pozostawiać ślady.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.