Aromaterapia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olejek i dyfuzor

Aromaterapia – wykorzystywanie materiałów roślinnych i aromatycznych olejów roślinnych, w tym olejków eterycznych do poprawy psychicznego lub fizycznego samopoczucia[1]. W medycynie niekonwencjonalnej bywa stosowana jako uzupełnienie terapii lub jako forma medycyny alternatywnej. Dodatkowe leczenie może być oferowane, wraz ze standardowym leczeniem[2].

Aromaterapeuci, którzy specjalizują się w praktyce aromaterapii, używają mieszanki z leczniczych olejków eterycznych, które mogą być stosowane do masażu, inhalacji, kompresów lub kąpieli[3].

Nie ma medycznych dowodów na to, że aromaterapia może zapobiegać lub leczyć jakiekolwiek choroby. Jednakże istnieje szereg dowodów na to, że jest bardziej skuteczna niż placebo w walce z pooperacyjnymi nudnościami i wymiotami, a także, że jest mniej skuteczna niż standardowe antywymiotne leki[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Olejki eteryczne w celach leczniczych, duchowych i higienicznych stosowane były w wielu starożytnych cywilizacjach, przez Chińczyków, Hindusów, Egipcjan, Greków i Rzymian, którzy używali ich w kosmetykach i lekach[5]. Oleje były wykorzystywane dla przyjemności i w branży kosmetycznej. To był luksus, który był jednocześnie i środkiem płatniczym. Uważano, że olejki eteryczne przedłużają okres przydatności do spożycia wina i poprawiają smak potraw.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aromatheraphy. Better Health Channel.
  2. Hiroko Kuriyama, Satoko Watanabe, Takaaki Nakaya, Ichiro Shigemori, Masakazu Kita, Noriko Yoshida, Daiki Masaki, Toshiaki Tadai, Kotaro Ozasa, Kenji Fukui, Jiro Imanishi. Immunological and Psychological Benefits of Aromatherapy Massage. „Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine”. 2 (2), s. 179-184, 2005. DOI: 10.1093/ecam/neh087. PMID: 15937558. PMCID: PMC1142199. 
  3. Władysław S. Brud, Iwona Konopacka, Pachnąca apteka, tajemnice aromaterapii, Agencja wydawnicza "COMES" Lidia i Andrzej Skarżyńscy, 1992, ISBN 83-85486-02-X.
  4. Sonia Hines, Elizabeth Steels, Anne Chang, Kristen Gibbons. Aromatherapy for treatment of postoperative nausea and vomiting. „Cochrane Database of Systematic Reviews”, 2012. DOI: 10.1002/14651858.cd007598.pub2. ISSN 1465-1858. 
  5. Steven D. Ehrlich: Aromatherapy. University of Maryland Medical Center.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.