Arsakes II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arsakes II
ilustracja
Moneta Arsakesa II z jego portretem na awersie oraz siedziącym łucznikiem i greckim napisem ΑΡΣΑΚΟΥ (Arsakes) na rewersie
król Partów
Okres panowania od ok. 217 p.n.e.
do ok. 191 p.n.e.
Dane biograficzne
Dynastia Arsacydzi
Ojciec Arsakes

Arsakes II (według dawniejszej historiografii Artabanus I) – król Partów panujący w latach ok. 217 - ok. 191 p.n.e.

Według dawniejszej historiografii po krótkim 2-3 letnim panowaniu założyciela dynastii Arsacydów Arsakesa władzę przejął jego brat, Tiridates, po którym nastąpił jego syn, Artabanus. Ponieważ wszyscy władcy partyjscy nosili honorowy tytuł Arsakes, a do historii początków dynastii Arsacydów posiadamy bardzo skąpe źródła, chronologia jej pierwszych władców jest wątpliwa, obecnie jednak dominuje pogląd, że Arsakes I panował co najmniej do roku 217 p.n.e., a gdzieś pomiędzy tą datą a rokiem 214 p.n.e. władzę przejął jego syn Arsakes II[1].

Bardzo niewiele wiadomo o panowaniu Arsakesa II. W zasadzie jedynym wydarzeniem znajdującym odbicie w źródłach pisanych jest najazd Antiocha III w roku 209 p.n.e. Seleucyda próbował wówczas na powrót podporządkować swojej dynastii terytoria zajęte przez Partów i odbił zajmowaną przez Arsakesa część Medii. Władca Partów utrzymał jednak swoją władzę w Partii i Hyrkanii, jedynie formalnie uznając zwierzchnictwo Antiocha. Arsakes II zmarł ok. 191 r. p.n.e., a władzę po nim przejął jego kuzyn Priapatius.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bogdan Składanek Historia Persji, Tom I, Wydawnictwo Akademickie Dialog, Warszawa 2004, s. 182-183.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]