Arsen Pawłow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arsen Siergiejewicz Pawłow
Арсен Сергеевич Павлов
Motorola
Моторола
Ilustracja
Arsen Pawłow (Donieck, 5 maj 2015)
pułkownik pułkownik
Data i miejsce urodzenia 2 lutego 1983
Uchta
Data i miejsce śmierci 16 października 2016
Donieck
Przebieg służby
Lata służby Rosja brak danych
Flag of the Donetsk People's Republic (2014-2018).svg 2014-2016
Siły zbrojne Rosja Morskaja pehota Rossii.gif Morska Piechota Rosji,
Army of Russia (non-official logo for souvenirs and commercial use, 2014).svg Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej
Flag of the Donetsk People's Republic (2014-2018).svg Flag of the Sparta Battalion.svg Batalion "Sparta",
Self defense of Donbass flag.jpg Ludowa Milicja Donbasu
Stanowiska dowódca Batalionu "Sparta"
Główne wojny i bitwy II wojna czeczeńska,
prorosyjski separatyzm na Ukrainie:
Odznaczenia
Krzyż Gieorgijewski (Doniecka Republika Ludowa) Order "Za męstwo" I stopnia (Federacyjna Republika Noworosji) Medal "Za Powrót Krymu" (Rosja)

Arsen Siergiejewicz Pawłow j. ros. Арсен Сергеевич Павлов; pseud. „Motorola” (ur. 2 lutego 1983 w Uchcie, zm. 16 października 2016 w Doniecku[1]) – rosyjski dowódca wojskowy związany z Doniecką Republiką Ludową (DRL), uczestnik wojny w Donbasie[2][3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Związku Radzieckim, w 1983 w Uchcie na terenie ówczesnej Komijskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Służył w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej między innymi podczas konfliktu w Czeczenii, a następnie mieszkał w Rostowie nad Donem. Podczas konfliktu na wschodniej Ukrainie od 2014 brał udział w walkach po stronie separatystów prorosyjskich[1]. Uczestniczył między innymi w bitwie o Iłowajśk (7 sierpnia – 2 września 2014)[4] oraz drugiej bitwie o Port lotniczy Donieck (28 września 2014 – 21 stycznia 2015) będąc dowódcą elitarnego Batalionu „Sparta”[1]. 3 kwietnia 2015 ukraiński dziennik Kyiv Post opublikował nagranie na którym Pawłow przyznawał się do rozstrzelania 15 jeńców Sił Zbrojnych Ukrainy[2]. Przypisuje mu się również zabicie wziętego do niewoli Ihora Branowyckiego[1] (pośmiertnie wyróżniony tytułem "Bohatera Ukrainy"[5]). Pawłow był pułkownikiem Sił Zbrojnych DRL. Został wyróżniony tytułem Bohatera Donieckiej Republiki Ludowej[6].

Okoliczności śmierci[edytuj | edytuj kod]

Zginął w niedzielę 16 października 2016 gdy w windzie budynku w którym mieszkał, w Donbasie doszło do eksplozji[7]. Informacje potwierdziło Ministerstwo Obrony Donieckiej Republiki Ludowej[1], a także Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W następstwie śmierci Pawłowa – premier DRL Aleksandr Zacharczenko oświadczył, że zamach ten oznacza, iż prezydent Petro Poroszenko złamał rozejm i wypowiedział separatystom otwartą wojnę. Przewodniczący Rady Narodowej DRL Denis Puszylin ocenił natomiast iż zamach na Pawłowa był aktem terrorystycznym inspirowanym przez władze w Kijowie[7].

Wybrane odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

  • Medal "Za Powrót Krymu" (2014)[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]