Arseniusz (Pieriewałow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arseniusz
Dienis Pieriewałow
biskup jurjewski
ilustracja
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 15 lutego 1979
Olmaliq
biskup jurjewski
Okres sprawowania od 2016
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia nowogrodzka
Śluby zakonne 27 czerwca 2005
Diakonat 20 czerwca 2005
Prezbiterat 1 lipca 2005
Nominacja biskupia 16 kwietnia 2016
Sakra biskupia 3 maja 2016
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 3 maja 2016
Miejscowość Siergijew Posad
Miejsce Ławra Troicko-Siergijewska
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Warsonofiusz (Sudakow), Lew (Cerpicki), Arseniusz (Jepifanow), Teognost (Guzikow), Sergiusz (Czaszyn), Efrem (Barbiniagra)

Arseniusz, imię świeckie Dienis Jurjewicz Pieriewałow (ur. 15 lutego 1979 w Olmaliqu) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny urzędniczej. Chrzest przyjął w wieku jedenastu lat w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w rodzinnym Ałmałyku (Olmaliqu). Tam też w 1996 ukończył szkołę średnią. W 1998 przeniósł się do Nowogrodu Wielkiego, skąd, z błogosławieństwa arcybiskupa nowogrodzkiego i staro-ruskiego Lwa, udał się na naukę do seminarium duchownego w Petersburgu, które ukończył w 2001. Następnie rozpoczął studia teologiczne na Petersburskiej Akademii Duchownej, ukończone w 2005. 20 czerwca tego roku w soborze św. Jerzego w nowogrodzkim monasterze pod tym samym wezwaniem został wyświęcony na diakona przez arcybiskupa Lwa. Dzień później oficjalnie zaliczono go w poczet posłuszników klasztoru, zaś 27 czerwca tego samego roku w soborze Podwyższenia Krzyża Pańskiego na terenie monasteru został postrzyżony na mnicha, przyjmując imię zakonne Arseniusz. 1 lipca 2005 w monasterze Przemienienia Pańskiego św. Warłaama Chutyńskiego został wyświęcony na hieromnicha, również przez arcybiskupa Lwa[1].

Od września 2005 nauczał historii Kościoła i patrologii w szkole duchownej w Nowogrodzie Wielkim, a od 2006 był jej inspektorem. Od 2008 p.o. namiestnika monasteru św. Jerzego w Nowogrodzie Wielkim[1].

16 kwietnia 2016 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa pomocniczego eparchii nowogrodzkiej z tytułem biskupa jurjewskiego. W związku z tą decyzją 21 kwietnia tego samego roku otrzymał godność archimandryty. Jego chirotonia biskupia odbyła się w Ławrze Troicko-Siergijewskiej pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]