ArtBoom Festival

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Festiwal Sztuk Wizualnych ArtBoom – cykliczne wydarzenie organizowane od 2009 roku przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, prezentujące w Krakowie sztukę w przestrzeni publicznej. Ma charakter interdyscyplinarny i międzynarodowy – projekty łączą sztukę współczesną, performance, happening z muzyką i działaniami społecznymi. W związku z Festiwalem Artboom w przestrzeni Krakowa pojawiły się prace m.in. Jenny Holzer, Mirosława Bałki, Pawła Althamera, Pipilotti Rist, Romana Signera, Joanny Rajkowskiej, Roberta Kuśmirowskiego czy BLU.

Idea[edytuj | edytuj kod]

Elementami tworzącymi merytoryczny program Festiwalu są prace „site-specific”, realizowane przez zaproszonych artystów, kuratorów, aktywistów pozostające w ścisłym związku ze specyfiką różnych przestrzeni miasta Krakowa oraz program działań, performanców, spotkań, dyskusji dotyczący sztuki w przestrzeni publicznej i jej społecznego wymiaru. Festiwal wśród swoich założeń ma działania społeczne i wspólnotowe, inspirowane przez artystów, jak również współpracę z osobami zainteresowanymi poprawą jakości przestrzeni miasta, dyskusje i spotkania pozwalające na wypracowanie kompleksowej koncepcji działań przy kolejnych edycjach.

Konferencje oraz debaty o charakterze edukacyjnym, mają za zadanie uwrażliwiać na problematykę związaną z przestrzenią miejską, aktywizować środowisko osób zainteresowanych.

W czasie Festiwalu powstają realizacje artystyczne: rzeźby, obiekty, instalacje, murale, a także działania o charakterze efemerycznym, happeningowym. Idea Miastoporojektora, cyklicznych spotkań z mieszkańcami, architektami, studentami, osobami zainteresowanymi życiem miasta pozwalają stworzyć obraz koniecznych zmian w mieście, zlokalizować obszary zaniedbane. Wyniki tych debat i dyskusji mogą być później użyte do realizacji wybranych postulatów, przy planowaniu urbanistycznym, reformach komunikacyjnych w mieście, ale niestety nigdy nie są. Działanie sprowadzają się zawsze jedynie do wzbudzenia kontrowersji, w myśl założenia, im więcej osób zostanie obrażonych, tym większe zainteresowanie festiwalem uda się wzbudzić i uzasadnić wydanie sporych publicznych pieniędzy na jego realizację. Dyrektor artystyczną ArtBoom Festivalu jest Małgorzata Gołębiewska.

Partnerem Festiwalu jest powstała w 2006 roku Fundacja Wschód Sztuki, która zajmuje się jest promocją sztuki aktualnej oraz organizacją działań zmierzających do wzrostu wiedzy na temat kultury wizualnej, a także rozwoju środowisk twórców sztuki młodej generacji[1].

Fresh Zone[edytuj | edytuj kod]

Dzięki idei konkursu Fresh Zone, w programie festiwalu pojawiają się również realizacje najlepiej rokujących studentów szkół artystycznych z całej Polski. Spotkania z artystami i aktywistami mają na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży najważniejszych aspektów współczesnej sztuki i jej roli w przestrzeni publicznej[2].

Program Festiwalu[edytuj | edytuj kod]

2009[edytuj | edytuj kod]

2010[edytuj | edytuj kod]

2011[edytuj | edytuj kod]

2012[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://www.artboomfestival.pl.
  2. Fresh Zone – oficjalna strona festiwalu.
  3. Program festiwalu ArtBoom 2009. Strona oficjalna Festiwalu ArtBoom. [dostęp 2010-05-25]. (pol.).
  4. Program festiwalu ArtBoom 2010. Strona oficjalna Festiwalu ArtBoom. [dostęp 2010-05-25]. (pol.).
  5. Program festiwalu ArtBoom 2011. Strona oficjalna Festiwalu ArtBoom. [dostęp 2010-05-25]. (pol.).
  6. Program festiwalu ArtBoom 2012. Strona oficjalna Festiwalu ArtBoom. [dostęp 2010-05-25]. (pol.).