Art of Beatbox

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Art of Beatbox
Ilustracja
Art of Beatbox w maju 2008
Imię i nazwisko Artur Balsam
Data i miejsce urodzenia 4 czerwca 1982
Łódź, Polska
Instrumenty beatbox
Gatunki hip-hop
Zawód beatboxer, producent muzyczny
Aktywność od 2000
Powiązania Liroy, Obóz TA, Thinkadelic
Strona internetowa

Art of Beatbox, właśc. Artur Balsam (ur. 4 czerwca 1982 w Łodzi) – beatboxer i producent polskiego pochodzenia, mieszkający na stałe w Hamburgu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ten pochodzący z muzycznej rodziny twórca już wcześnie rozwinął szerokie spektrum muzycznych upodobań, które odzwierciedla się w jego muzyce. Różnorodnością swoich piosenek chce on pokazać, że można tworzyć również beatbox nadający się do radia. On sam opisuje swoją muzykę jako „odzwierciedlenie swoich upodobań muzycznych”. Tak oto odnajduje się w jego twórczości obok typowych brzmień hiphopowych również wpływy z jazzu, muzyki latynoskiej, house’u, drum & bass’u, aż po klasykę czy metal. W przeciwieństwie do wielu innych twórców beatboxu, Art koncentruje się głównie na brzmieniu perkusyjnym, uzupełniając je elementami głosowymi.

Po raz pierwszy Art zetknął się z beatboxem w Polsce w 1998 r. Mimo że była to dla artysty „miłość od pierwszego usłyszenia” i już od zawsze chciał on nauczyć się i opanować sztukę naśladowania brzmienia perkusji ustami, nie było to łatwe. Dopiero latem 1999 r. poznał w Berlinie ludzi, którzy pokazali mu podstawy, jednak samo werbalne wytłumaczenie różnych technik okazało się niemal niemożliwym, dlatego Art zaczął słuchać i obserwować innych beatbokserów, ich sposoby tworzenia brzmień perkusyjnych, aby w rezultacie samemu tworzyć podobne dźwięki. Początkowo wszystko brzmiało podobnie, jednak cierpliwe i nieustanne próby wydobywania najprzeróżniejszych dźwięków ustami doprowadziły do tego, że z czasem można było wysłyszeć coraz więcej różnic między brzmieniami, wtedy zaczął on naśladować utwory innych beatbokserów. Z biegiem czasu poznane techniki zaczął wykorzystywać do komponowania własnych utworów, rozwijając przy tym swoje indywidualne brzmienie. Pierwszy publiczny występ odbył się w połowie 2000 r. w Berlinie. Od tego czasu Art of Beatbox prezentuje swoje umiejętności na licznych koncertach, m.in. w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2006 r. czy jako support artystów takich jak Fatman Scoop, Toni L, Grand Agent, Declaime, Group Home, Liroy, Thinkadelic, Obóz TA. Artystę można było również usłyszeć na kilku płytach, m.in. na dwóch płytach Liroya.

Art angażuje się nie tylko jako wykonawca w wielu imprezach, lecz także udziela się np. jako juror w Polish Beatbox Battle czy też jako regularnie prowadzący workshopy o tematyce beatboksowej. Przez swoje zaangażowanie chce popularyzować i rozbudzać zainteresowanie beatboksem wśród jak najszerszego grona odbiorców.

Obecnie pracuje nad swoją pierwszą płytą długogrającą, która obok typowych elementów hiphopowych łączy pod dachem beatboxu przeróżne style muzyczne i zawiera gościnnie występy znanych artystów z USA, Polski i Niemiec. Płyta ukazała się w kwietniu 2011.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy
Tytuł Dane dot. albumu
ARTcore.EP
  • Data: 24 lutego 2005[1]
  • Wydawca: HipHopBookingz.com/IZ-Styles GbR
ARTcore
  • Data: 11 kwietnia 2011[2]
  • Wydawca: Pink Crow Records
Single
Tytuł Rok Album
"Stell Dir vor"[3] 2009
"Urywki"[4] 2011 ARTcore
"Was wäre wenn?"[5]
Inne
Album Rok Uwagi Źródło
Haftbefehl – Azzlack Kommandant – Juice Exclusive EP 2013 produkcja utworu "Dann Mit Der Pumpgun (Juice Beatbox Remix)" [6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Art of Beatbox – ARTcore.EP (CD) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  2. Art of Beatbox – ARTcore (CD, Album) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  3. Art of Beatbox Featuring TemmyTon – Stell Dir vor (CDr, MP3) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  4. Art of Beatbox Featuring Spinache & SisAnn – Urywki (CDr, MP3) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  5. Art of Beatbox Featuring P!Jay – Was wäre wenn? (CDr, MP3) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  6. Haftbefehl (2) – Azzlack Kommandant – Juice Exclusive EP (CD) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]