Artemisia Gentileschi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Artemisia Gentileschi
Self-portrait as the Allegory of Painting by Artemisia Gentileschi.jpg
Autoportret
Data i miejsce urodzenia 8 lipca 1593 Rzym, Włochy
Data i miejsce śmierci 21 stycznia 1652 Rzym, Włochy
Narodowość włoska
Dziedzina sztuki malarstwo
Styl barok
Judyta zabijająca Holofernesa

Artemisia Gentileschi właśc. Artémisia Lomi Gentileschi (ur. 8 lipca 1593 w Rzymie, zm. 1652) – włoska malarka reprezentująca wczesny barok.

Córka malarza fresków Orazia Gentileschiego, wywodzącego się ze szkoły Caravaggia. Malowała w pracowni ojca, wykazując znacznie większy talent, niż jej bracia. Pobierała lekcje malarstwa u Agostino Tassiego, którego polecił jej ojciec. Została przez niego zgwałcona, i, gdy jego obietnice ślubu okazały się być kłamstwem, zaskarżyła go do sądu.

Podczas procesu była poddana torturom, co miało w wyobrażeniu sądu uwiarygodnić jej zeznania. Tassi, który planował, jak dowiedziono podczas procesu, zabić swoją żonę i ukraść część obrazów ojca Artemizji, został ostatecznie skazany na 1 rok więzienia. To przeżycie wywarło wpływ na malarstwo Gentileschi, np. Judytę zabijającą Holofernesa namalowała niedługo po tym wydarzeniu.

Jednym z jej pierwszych obrazów był Zuzanna i starcy. Namalowała go mając 17 lat, około 1610. Była jedną z pierwszych kobiet, które podejmowały w swoim malarstwie tematykę religijną i historyczną, uznawaną za niedostępną dla kobiet. Jako pierwsza kobieta została przyjęta do Accademia del Disegno we Florencji. Była uznaną artystką i utrzymywała się ze sztuki wszędzie tam, gdzie mieszkała, a były to: Florencja, Wenecja, Rzym, Londyn i Neapol.

W 1638 Gentileschi dołączyła do ojca, który został zatrudniony jako malarz na dworze króla Karola I w Anglii. W kolekcji władcy znalazł się jej Autoportret jako alegoria malarstwa.

Dzieła artystki[edytuj]

Biografie[edytuj]

Filmy[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]