Artemizja (obraz Rembrandta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Artemizja
Artemizja
Autor Rembrandt
Rok wykonania 1634
Technika wykonania obraz olejny
Rozmiar 142 × 152 cm
Muzeum Prado

Artemizja (Sofonisba, Sofonisba przyjmuje naczynie z trucizną) – obraz Rembrandta z 1634 r. (data umieszczona na poręczy fotela) znajdujący się w muzeum Prado w Madrycie.

Płótno ukazuje kobietę w kosztownym stroju, której służąca podaje drogocenny puchar z trucizną.

Zdaniem niektórych badaczy przedstawia Artemizję, władczynię Pergamonu, która po śmierci swego męża Mauzolosa wystawiła mu wspaniały grobowiec (Mauzoleum w Halikarnasie) i następnie wypiła napój z jego prochami, pragnąc połączyć się ze zmarłym.

Według innej hipotezy postacią z obrazu jest Sofonisba, królowa Numidii, a następnie Kartaginy, która nie chcąc dostać się w ręce znienawidzonych Rzymian odebrała sobie życie, przyjmując truciznę przygotowaną przez męża.

Złote światło intensywnie oświetla twarz i majestatyczną postać kobiety, wydobywając wspaniałość tkaniny stroju oraz drogocennych kruszców, z jakich wykonano kielich. Pierwszy plan, pełen złotych tonów barwnych, został silnie skontrastowany z ciemnym tłem, z którego wyłania się zjawiskowa postać starej kobiety.

Do obrazu z pewnością pozowała jego żona Saskia.

Obraz został zakupiony do Prado w 1769 przez malarza Antona Rafaela Mengsa. Jest to jedyny pewny obraz Rembrandta w zbiorach muzeum.

Bibliografia[edytuj]

  • Lucia Mannini, Prado, Madryt, Warszawa: HPS, 2007 (Wielkie Muzea), ISBN 83-978-83-60688-45-8
  • Stefano Zuffi, Rembrandt, Warszawa: Arkady, 2000 (Geniusze Malarstwa), ISBN 83-213-4122-5
  • Douglas Mannering Życie i twórczość. Rembrandt, wyd.Muza SA, Warszawa 1995, ISBN 83-7079-361-4