Arthur Hastings

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arthur Hastings
Postać z Herkules Poirot
Pierwsze wystąpienie Tajemnicza historia w Styles
Ostatnie wystąpienie Kurtyna
Twórca Agatha Christie
Grany przez Hugh Fraser
Dane biograficzne
Pochodzenie Wielka Brytania brytyjska
Data i miejsce urodzenia około 1886[1]
Wielka Brytania
Rodzina małżeństwo: Dulcie Duveen (1923 – jej śmierć)
dzieci:
  • dwóch synów[2]
  • Grace[2]
  • Judith
Inne informacje
Zajęcie kapitan w Armii Brytyjskiej (dawniej), asystent detektywa, ranczer


Kapitan Arthur Hastings – współpracownik i najlepszy przyjaciel detektywa Herkulesa Poirota w powieściach Agathy Christie. Pierwszy raz występuje w powieści Tajemnicza historia w Styles, potem pojawia się w wielu kolejnych opowiadaniach z Poirotem w roli głównej; występuje najczęściej jako narrator.

Poirot spotyka Hastingsa prawie od razu po przybyciu do Wielkiej Brytanii. Po tym, jak w Styles zostaje popełnione morderstwo, Hastings pomaga Poirotowi w śledztwie - jako że są od dawna przyjaciółmi. Kapitana pociąga praca detektywa, jednakże, w przeciwieństwie do przyjaciela, ma skłonność do ogólnie przyjętych (bardzo często błędnych) schematów postrzegania zaistniałych wydarzeń i zauważanych przez Poirota śladów; nieraz też uwadze jego umyka wiele ważnych szczegółów. Hastings - były oficer Armii Brytyjskiej podczas I wojny światowej - jest bardzo odważny. Poirot często wykorzystuje go wtedy, gdy trzeba podjąć działania fizyczne - na przykład obezwładnić przestępców. Poirot lubi droczyć się z Hastingsem, ale najwyraźniej lubi jego towarzystwo. Zanim Hastings się nie ożenił, dzielił z detektywem (i z jego sekretarką, panną Felicity Lemon) mieszkanie w Whitehaven Mansions(ang.).

Hastings ma cechy typowego angielskiego dżentelmena – niezbyt bystrego, ale bardzo wymagającego, który zawsze ma na względzie „fair play”. Jest rycerski i ma słabość do pięknych kobiet (szczególnie tych mających kasztanowe włosy), co wielokrotnie ściąga na niego i Poirota kłopoty. Ostatecznie jednak żeni się z kobietą o czarnych włosach, Dulcie Duveen (poznaje ją w powieści Morderstwo na polu golfowym). Następnie przeprowadza się na ranczo w Argentynie; od czasu do czasu jednak odwiedza Poirota.

Powieści, w których się pojawia[edytuj]

Opowiadania, w których występuje[edytuj]

Przypisy

  1. Na podstawie powieści Tajemnicza historia w Styles
  2. a b Kurtyna