Arthur Hastings

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arthur Hastings
Postać z serii o Herkulesie Poirot
Pierwsze wystąpienie

Tajemnicza historia w Styles

Ostatnie wystąpienie

Kurtyna

Twórca

Agatha Christie

Grany przez

Hugh Fraser

Dane biograficzne
Pochodzenie

brytyjskie

Data i miejsce urodzenia

około 1886[1]
Wielka Brytania

Rodzina

małżeństwo: Dulcie Duveen (1923 – jej śmierć)
dzieci:

  • dwóch synów[2]
  • Grace[2]
  • Judith
Inne informacje
Zajęcie

kapitan w Armii Brytyjskiej (dawniej), asystent detektywa, ranczer

Kapitan Arthur Hastings – współpracownik i najlepszy przyjaciel belgijskiego detektywa Herkulesa Poirota w powieściach Agathy Christie. Pierwszy raz występuje w powieści Tajemnicza historia w Styles, potem pojawia się w wielu kolejnych opowiadaniach z Poirotem w roli głównej; występuje najczęściej jako narrator.

Poirot spotyka Hastingsa prawie od razu po przybyciu do Wielkiej Brytanii. Po tym, jak w Styles zostaje popełnione morderstwo, Hastings pomaga Poirotowi w śledztwie - jako że są od dawna przyjaciółmi. Kapitana pociąga praca detektywa, jednakże, w przeciwieństwie do przyjaciela, ma skłonność do ogólnie przyjętych (bardzo często błędnych) schematów postrzegania zaistniałych wydarzeń i zauważanych przez Poirota śladów; nieraz też uwadze jego umyka wiele ważnych szczegółów. Hastings – były oficer Armii Brytyjskiej podczas I wojny światowej – jest bardzo odważny. Poirot często wykorzystuje go wtedy, gdy trzeba podjąć działania fizyczne – na przykład obezwładnić przestępców. Belg lubi droczyć się z Hastingsem, ale najwyraźniej akceptuje jego towarzystwo. Zanim Hastings się nie ożenił, dzielił z detektywem (i z jego sekretarką, panną Felicity Lemon) mieszkanie w Whitehaven Mansions(ang.).

Hastings ma cechy typowego angielskiego dżentelmena – niezbyt bystrego, ale bardzo wymagającego, który zawsze ma na względzie „fair play”. Jest rycerski i ma słabość do pięknych kobiet (szczególnie tych mających kasztanowe włosy), co wielokrotnie ściąga na niego i Poirota kłopoty. Ostatecznie jednak żeni się z kobietą o czarnych włosach, Dulcie Duveen (poznaje ją w powieści Morderstwo na polu golfowym). Następnie przeprowadza się na ranczo w Argentynie; od czasu do czasu jednak odwiedza Poirota.

Powieści, w których się pojawia[edytuj | edytuj kod]

Opowiadania, w których występuje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Na podstawie powieści Tajemnicza historia w Styles
  2. a b Kurtyna