Arthur Hastings

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kapitan Arthur Hastings to współpracownik i najlepszy przyjaciel detektywa Herkulesa Poirota w powieściach Agathy Christie. Pierwszy raz występuje w powieści Tajemnicza historia w Styles, potem pojawia się w wielu kolejnych opowiadaniach z Poirotem w roli głównej; występuje najczęściej jako narrator.

Poirot spotyka Hastingsa prawie od razu po przybyciu do Wielkiej Brytanii. Po tym, jak w Styles zostaje popełnione morderstwo, Hastings pomaga Poirotowi w śledztwie - jako że są od dawna przyjaciółmi. Kapitana pociąga praca detektywa, jednakże, w przeciwieństwie do przyjaciela, ma skłonność do ogólnie przyjętych (bardzo często błędnych) schematów postrzegania zaistniałych wydarzeń i zauważanych przez Poirota śladów; nieraz też uwadze jego umyka wiele ważnych szczegółów. Hastings - były oficer Armii Brytyjskiej podczas I wojny światowej - jest bardzo odważny. Poirot często wykorzystuje go wtedy, gdy trzeba podjąć działania fizyczne - na przykład obezwładnić przestępców. Poirot lubi droczyć się z Hastingsem, ale najwyraźniej lubi jego towarzystwo. Zanim Hastings się nie ożenił, dzielił z detektywem (i z jego sekretarką, panną Felicity Lemon) mieszkanie.

Hastings ma cechy typowego angielskiego dżentelmena – niezbyt bystrego, ale bardzo wymagającego, który zawsze ma na względzie "fair play". Jest rycerski i ma słabość do pięknych kobiet (szczególnie tych mających kasztanowe włosy), co wielokrotnie ściąga na niego i Poirota kłopoty. W końcu poślubia kasztanowowłosą piękność, Dulcie Duveen (poznaje ją w powieści Morderstwo na polu golfowym). Następnie przeprowadza się na ranczo w Argentynie; od czasu do czasu jednak odwiedza Poirota.

Powieści, w których się pojawia[edytuj]

Opowiadania, w których występuje[edytuj]