Artur Nowaczewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Artur Nowaczewski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 10 października 1978
Gdańsk
Zawód poeta, krytyk literacki, pracownik naukowy

Artur Nowaczewski (ur. 10 października 1978 w Gdańsku) – polski poeta i krytyk literacki; doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim.

Życiorys[edytuj]

Jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. W okresie studiów Nowaczewski współtworzył serwis "Teczka" i kwartalnik "Przesuw". Od kilku lat współpracuje z sopockim "Toposem".

W 2008 obronił na Uniwersytecie Gdańskim doktorat na podstawie pracy Figura ulicy w literaturze polskiej po 1918 roku, której promotorem był prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski[1]. W 2009 otrzymał Nagrodę Fundacji ks. Janusza St. Pasierba[2] i został stałym współpracownikiem Magazynu Apokaliptycznego "Czterdzieści i Cztery". Tłumaczony na język angielski, czeski i niemiecki.

Stypendysta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury.

Mieszka w Gdyni.

Twórczość[edytuj]

Poezja[edytuj]

Krytyka literacka[edytuj]

Wspomnienia[edytuj]

Publikował też wiersze, recenzje i szkice krytycznoliterackie w "Toposie", "Frondzie", "Studium", "Ha!arcie", "Undergruncie", "Gościu Niedzielnym", "Przeglądzie Politycznym", "Dzienniku Bałtyckim" i w innych. Za tom Commodore 64 otrzymał III nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Złoty Środek Poezji" 2006[3]. Finalista Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego 2016 za tom Katabuk[4].

Wykonuje też swoje wiersze z zespołem Kutabuk, czego efektem jest płyta CD Kutabuk (2011)[5].

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • Tekstylia bis. Słownik młodej polskiej kultury, red. Piotr Marecki, Kraków 2006, s. 235. ​ISBN 978-83-89911-43-8

Linki zewnętrzne[edytuj]