Artur Nowak-Far

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artur Nowak-Far
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 31 sierpnia 1967
Stargard Szczeciński
Zawód prawnik, nauczyciel akademicki, urzędnik państwowy
Tytuł naukowy profesor nauk prawnych
Alma Mater Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Stanowisko wiceminister spraw zagranicznych (2013–2015)

Artur Nowak-Far (ur. 31 sierpnia 1967 w Stargardzie Szczecińskim[1]) – polski prawnik, profesor nauk prawnych, profesor zwyczajny Szkoły Głównej Handlowej, w latach 2013–2015 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, był pracownikiem naukowym tej uczelni. W 1991 był stypendystą Wspólnot Europejskich na Uniwersytecie Kopenhaskim, a w latach 1993–1994 stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej na Kellstedt Graduate School of Business Administration oraz DePaul University w Chicago. 8 listopada 1996 na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na podstawie pracy pt. Zarządzanie procesami innowacyjnymi w przedsiębiorstwie wielonarodowym. Ujęcie strategiczne. W latach 1999–2000 wykładał w Forvaltningshojskole w Kopenhadze. Od 2001 zatrudniony w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Stopień doktora habilitowanego nauk prawnych uzyskał 21 stycznia 2002 na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w oparciu o dorobek naukowy oraz rozprawę zatytułowaną Unia Gospodarcza i Walutowa w Europie. W 2003 objął stanowisku profesora nadzwyczajnego SGH. Został także kierownikiem Katedry Prawa Europejskiego na tej uczelni[2]. 2 kwietnia 2014 otrzymał tytuł profesora nauk prawnych (uroczystość wręczenia nominacji odbyła się w następnym miesiącu)[3]. Awansował następnie na stanowisko profesora zwyczajnego SGH.

Został również profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego, wykładał także na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie pełnił obowiązki kierownika Katedry Prawa Finansowego i Ekonomii. Jest autorem książek oraz ponad 250 innych opracowań naukowych z dziedziny prawa europejskiego, a także administracji publicznej[4].

W latach 1998–1999 był doradcą rządowej grupy zadaniowej do spraw harmonizacji technicznej. W latach 2003–2005 pełnił funkcję doradcy ministra rolnictwa i rozwoju wsi w zakresie spraw europejskich. Powołany również w skład rady naukowej programu ministra rolnictwa „Poznaj Dobrą Żywność”. Jest członkiem założycielem Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego[5]. W 2007 został wpisany na listę adwokatów w ramach Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie[6]. Od 2007 do 1 kwietnia 2013 wchodził w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli.

2 kwietnia 2013 powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych[4]. 5 sierpnia tegoż roku objął też funkcję przewodniczącego Komitetu Audytu w MSZ[7]. Z resortu odszedł po zmianie kierownictwa MSZ w 2015.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]