Artykuły ze Schwabach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Artykuły ze Schwabach (zwane także Artykułami Szwabskimi) są najwcześniejszym luterańskim wyznaniem wiary.

Początkowo były tak określane artykuły, które margrabia Jerzy Hohenzollern-Ansbach ustalił 14 czerwca 1528 roku z obywatelami Norymbergi w Schwabach pod nazwą Schwabacher Visitationsartikel jako podstawę wprowadzenia Reformacji w jego kraju.

Później określane tak jest 17 artykułów, które zostały wypracowane wspólnie przez teologów z Ansbach i Wittenbergi. Artykuły te powstały po proteście w Spirze z inicjatywy margrabiego Jerzego Hohenzollerna-Ansbach, który poprzez wspólne wyznanie chciał wzmocnić zjednoczoną politykę miast Rzeszy przeciw cesarzowi Karolowi V. Zostały one napisane latem 1529 roku przez Filipa Melanchtona przy współpracy z Marcinem Lutrem. Strona saksońska przedstawiła je delegatom górnoniemieckich miast jako warunki związku podczas konwentu w Schwabach, który odbywał się od 16 do 19 października 1529 roku w zajeździe Goldener Stern przy targowisku w Schwabach. Artykuły zajmują się Trójcą Świętą, chrystologią, grzechem pierworodnym, usprawiedliwieniem, nauką o sakramentach, eklezjologią i eschatologią. Artykuły Szwabskie razem z Artykułami z Torgawy (Torgau) stanowią podstawę Konfesji Augsburskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wolf-Dieter Hauschild: Lehrbuch der Kirchen- und Dogmengeschichte. Band 2: Reformation und Neuzeit. 3 Auflage. Chr. Kaiser, Gütersloh 2005, ISBN 3-579-00094-2.