Arvind Gupta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arvind Kumar Gupta
Ilustracja
Arvind Gupta z jedną ze swoich zabawek
Zawód, zajęcie Popularyzator nauki i twórca zabawek
Miejsce zamieszkania Pune, Indie
Pracodawca Międzyuczelniane Centrum Astronomii i Astrofizyki

Arvind Kumar Gupta – indyjski wynalazca zabawek i popularyzator nauki. Absolwent Indian Institute of Technology (IIT) w Kanpur[1]. Jako zwolennik zasad Gandhiego, wziął udział w 1978 w programie nauczania dzieci Hoshangabad w stanie Madhya Pradesh. Od tego czasu zajmuje się projektowaniem i tworzeniem pomocy naukowych dla najmłodszych. Jako konsultant UNESCO ds. nauki przedmiotów ścisłych, brał udział w programach edukacyjnych w wielu krajach.

Jest autorem lub współautorem wielu książek i artykułów dotyczących popularyzacji nauki wśród dzieci, prowadzi również programy telewizyjne.

Gupta jest szczególnie znany za sprawą prostych zabawek edukacyjnych wykonanych z odpadów lub przedmiotów codziennego użytku (gazet, słomek, dętek rowerowych itp.), które mogą być wykonane minimalnym kosztem. Obecnie pracuje w Dziecięcym Centrum Nauki znajdującym się w Międzyuczelnianym Centrum Astronomii i Astrofizyki (IUCAA) Pune w Indiach.

Motto, jakie znajduje się na jego stronie internetowej, brzmi:

Najlepszą rzeczą jaką dziecko może zrobić z zabawką, to ją zepsuć[2]!

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Arvind Gupta zdobył wiele nagród za popularyzację nauki oraz projektowanie pomocy dydaktycznych dla dzieci. Należą do nich m.in. inauguracyjna Nagroda Państwowa za popularyzację nauki wśród dzieci (1988), Nagroda dla wybitnego absolwenta IIT w Kanpur w 2001 r.[3], Nagroda im. Indiry Gandhi za popularyzację nauki przyznana przez Indyjską Akademię Nauk (2008)[4], Nagroda Regionalnego Centrum TWAS – Akademii Nauk dla krajów rozwijających się (ang. TWAS, Academy of Sciences for the Developing World) (2010)[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]