Ary Scheffer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ary Scheffer
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

10 lutego 1795
Dordrecht

Data i miejsce śmierci

15 czerwca 1858
Argenteuil

Zawód, zajęcie

malarz

Odznaczenia
Legia Honorowa

Ary Scheffer (ur. 10 lutego 1795 w Dordrechcie, zm. 15 czerwca 1858 w Argenteuil) – francuski malarz, rytownik i ilustrator pochodzenia holenderskiego, autor wielu portretów Fryderyka Chopina.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny o tradycjach artystycznych, jego rodzice, ojciec matki i brat Henry także byli malarzami. Rodzina mieszkała od 1797 w Hadze i w latach 1808-1810 w Amsterdamie. Po śmierci ojca wyjechał z matką do Paryża i rozpoczął studia malarskie w pracowni barona Guérina i pod wpływem Théodore`a Géricaulta i Eugène`a Delacroixa zainteresował się tematyką romantyczną. Debiutował w 1819 w paryskim Salonie obrazem Ofiara mieszczan z Calais.

Ary Scheffer malował początkowo sceny z wyzwoleńczych walk Greków z Turkami, później poruszał tematy zaczerpnięte z literatury i pochodzące m.in. z utworów Johanna Wolfganga von Goethego, Friedricha Schillera, George`a Gordona Byrona i Waltera Scotta. Poruszał również tematykę religijną i zajmował się malarstwem portretowym. Wśród osobistości portretowanych przez niego byli Fryderyk Chopin, Ferenc Liszt, Marie Joseph de La Fayette, Alphonse de Lamartine, Charles Dickens, Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord, księżna żagańska Dorota de Talleyrand-Périgord i królowa Maria Amelia Burbon-Sycylijska.

Malarz był zaprzyjaźniony z Zygmuntem Krasińskim, w 1846 wykonał portrety jego żony, Elizy Branickiej, jak i kochanki Delfiny Potockiej. Jeden uczniów Scheffera, Frédéric Auguste Bartholdi (1834-1904), zaprojektował Statuę Wolności w Nowym Jorku.

Artysta wypracował styl łączący romantyczną uczuciowość z klasycyzmem formy, jego dzieła odznaczają się sentymentalizmem i melodramatyczną wzniosłością.

Po śmierci znaczna część dorobku Scheffera został zgromadzony w muzeum jego imienia w Dordrechcie. W paryskiej pracowni przy rue Chaptal powstało Muzeum Romantyzmu (Musée de la Vie Romantique).

Jedna z ulic w 16. dzielnicy Paryża nosi od 1864 roku imię Ary Scheffera (Rue Scheffer).

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ian Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 596. ISBN 83-213-4157-8.
  • Andrzej Dulewicz: Słownik sztuki francuskiej. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1986, s. 385. ISBN 83-214-0048-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]