Arystarch (postać biblijna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Arystarch
Ilustracja
Wspomnienie

4 sierpnia, w prawosławiu 14, 15 lub 16 kwietnia

Arystarch – żyjący w I wieku święty katolicki i prawosławny, uczeń św. Pawła.

Opis tej postaci znajduje się w Dziejach Apostolskich i Listach Apostolskich (do Kolosan i do Filemona). Arystarch był Macedończykiem pochodzącym z Tesalonik. Towarzyszył św. Pawłowi w trzeciej podróży misyjnej do Efezu (53-58). Był świadkiem zamieszek wywołanych przez złotnika Demetriusza w Efezie (Dz.Ap. 19,24-30 BT), a następnie brał udział w wyprawie apostoła przez Macedonię i Grecję (Dz.Ap. 20,4 BT) do Jerozolimy. Towarzyszył swemu mistrzowi gdy ten został uwięziony (58 r.) i razem ze św. Łukaszem służył mu w drodze z Cezarei do Rzymu (60 r.)(Dz.Ap. 27,2 BT). Prawdopodobnie dobrowolnie sekundował w rzymskim areszcie św. Pawłowi (Kol 4,10 i Flm 24 BT). Brak świadectw potwierdzających dalsze losy i okoliczności śmierci św. Arystarcha.

Mylnie identyfikowany był z pierwszym biskupem Apamei, inny hagiograf dołączył go do grupy męczenników (z Trofimem i Prudensem), którzy śmierć ponieśli wraz ze św. Pawłem, a św. Ado dokonał przeinaczenia powielanego w późniejszych repetytoriach hagiograficznych przypisując mu biskupstwo Tesalonik[1][2].

Jego wspomnienie obchodzone jest w Kościele katolickim 4 sierpnia, a zgodnie z synaksariuszem wspominany jest przez Cerkiew prawosławną 14, 15 lub 16 kwietnia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 1: A-C. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 40/41. ISBN 83-7097-271-3.
  2. Archivio Parrocchia: Sant' Adone di Vienne. [dostęp 2009-11-24]. (wł.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Uzupełniające źródła internetowe[edytuj | edytuj kod]