Arystobul z Chalkis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arystobul z Chalkis
ilustracja
król Armenii Mniejszej
Okres

od 54
do 71

tetrarcha Chalkis
Okres

od 57 n.e.
do 92 n.e.

Dane biograficzne
Dynastia

herodiańska

Data śmierci

najwcześniej w 92

Ojciec

Herod z Chalkis

Matka

Mariamme V

Żona

Salome III

Dzieci

Herod VII,
Agryppa IV,
Arystobul IV

Arystobul III[1], Arystobul Młodszy (zm. najwcześniej w 92) – bratanek Heroda Agryppy I, król Armenii Mniejszej od 54 do 71, później Chalkis do 93 roku.

Był synem Heroda z Chalkis i jego pierwszej żony Mariamme V. Został wspomniany w liście cesarza rzymskiego Klaudiusza z 28 czerwca 45 roku, w którym władca przywrócił Żydom prawo do przechowywania świętych szat arcykapłana.

Po śmierci ojca w 48 roku ze względu na młody wiek nie mógł objąć pozostawionego przez niego królestwa. W 49 roku Chalkis otrzymał Herod Agryppa II, brat stryjeczny Arystobula. On sam pozostał w Rzymie. Przypuszczalnie w 53 roku poślubił swoją kuzynkę – Salome III, wdowę po Filipie, tetrarsze Batanei, Gaulanitydy, Trachonu i Paneas. Pojawiła się hipoteza, że żoną Arystobula była nie Salome III, lecz bliżej nieznana córka Heroda Antypasa, tetrarchy Galilei i Perei; nie spotkała się ona z uznaniem w literaturze przedmiotu.

W 54 roku został mianowany przez nowego cesarza Nerona królem Armenii Mniejszej.

Z małżeństwa z Salome III miał trzech synów: Heroda VII, Agryppę IV i Arystobula IV.

Nieco monet z przedstawieniem jego i jego żony zostało odnalezionych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Numeracja ta dotyczy przedstawicieli dynastii herodiańskiej, odróżnia Arystobula III od jego dziadka Arystobula I i stryja Arystobula II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ciecieląg Jerzy, Polityczne dziedzictwo Heroda Wielkiego. Palestyna w epoce rzymsko-herodiańskiej, Kraków 2002, s. 156–159.
Arystobul z Chalkis
Wakat
Tytuł ostatnio noszony przez Agryppę II
Tetrarcha Chalkis
5792
Tytuł wygasł