Arystokraci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy żartu. Zobacz też: arystokracja – forma rządów lub warstwa społeczna.

Arystokraci to amerykański żart opowiadany w środowisku stand-upperów, który opiera się na niezwykle wulgarnej treści i niezabawnej puencie. (Słowami pewnego komika: "To jest jak trójnogi pies – okropne, ale nie można oderwać wzroku").

Z racji swojej drastycznej natury, żart ten opowiadany jest zazwyczaj jedynie pomiędzy komikami, nigdy podczas wystąpień. W 2005 roku historia i treść dowcipu została zaprezentowana w filmie pt. "Arystokraci" ("The Aristocrats")[1]. Wśród osób, które opowiadały o tym żarcie przed kamerą znaleźli się Eddie Murphy, George Carlin, Whoopi Goldberg oraz Robin Williams.

Treść dowcipu[edytuj | edytuj kod]

Żart składa się z trzech części. Nie ma ściśle ustalonej treści, a jedynie pewną określoną formułę, z określonym rozwinięciem i zakończeniem. Kunszt komika przejawia się w tym jak opowie zaistniałą sytuację, jak dużo wyrafinowanego, wulgarnego, słownictwa użyje do opisania drastycznych scen.

Streszczenie[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczęcie: Żart zawsze rozpoczyna się od rodzinnego zespołu odwiedzającego łowcę talentów.

  • Zazwyczaj agenta odwiedza rodzina (ojciec, matka, dzieci, ew. rodzinne zwierzęta)
  • Agent prosi o zaprezentowanie skeczu (czasem najpierw mówi, że nie jest zainteresowany, ale zgadza się go obejrzeć na prośbę ojca)

Skecz: Trwa tak długo jak zechce opowiadający – od minuty, do kilku/kilkunastu minut.

  • Opis powinien być tak bardzo poza granicami dobrego smaku/etykiety, jak tylko jest w stanie opowiedzieć komik.
  • Wśród wątków skeczu mogą znaleźć się m.in. pedofilia, kazirodztwo, sodomia, desakracja symboli i humor fekalistyczny[2].

Puenta: Agent pyta jaki tytuł ma skecz, odpowiedź jest zawsze taka sama: "Arystokraci"

Przykład[edytuj | edytuj kod]

Ta wersja żartu jest dosyć krótka i łagodna – jedynie demonstruje formę. Komicy potrafią opowiadać historię przez kilka minut.

Mężczyzna razem z żoną, synem i córką wchodzą do gabinetu łowcy talentów i mówi: "Jesteśmy rodzinnym zespołem i chcemy, żeby Pan nas reprezentował"
Agent odpowiada: "Przykro mi, nie zajmuję się rodzinnymi zespołami, są zbyt staroświeckie"
Mężczyzna na to: "Ale to coś naprawdę niezwykłego"
Agent: "Ok, możecie zaprezentować?"
Rodzina ustawia się w rzędzie, żona wychodzi do przodu i zaczyna śpiewać "Mazurka Dąbrowskiego", a mąż uprawia z nią seks analny . Po minucie syn i córka zaczynają robić to samo, tylko że córka śpiewa "Odę do radości".
Agent ma niewyraźną minę, ale przedstawienie toczy się dalej. Kiedy córka dochodzi do drugiej zwrotki, syn i ojciec zamieniają się partnerkami. Syn obraca matkę w drugą stronę, po czym zaczynają uprawiać fellatio. Kiedy piosenki zmierzają do końca wszyscy kładą się na podłogę.
Chwilę później zza drzwi wychodzi pies i zaczyna wylizywać całą rodzinę, aż każdy dojdzie do orgazmu. Po tym siada uśmiechnięty, cała rodzina wstaje i kłania się.
Ojciec patrzy na agenta i pyta: "To jest skecz. Co Pan o nim sądzi?"
Agent siedzi cicho przez dłuższy czas. Wreszcie wydusza z siebie: "Niesamowite. Jaki to ma tytuł?"
"Arystokraci"

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Aristocrats (2005) IMDB
  2. The Aristocrats Joke - katalog z różnymi wersjami żartu