Przejdź do zawartości

Arytmetyka elementarna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Symbole czterech podstawowych działań arytmetycznych używane w Polsce

Arytmetyka elementarna – podstawowy dział matematyki elementarnej; dotyczy obliczania wyników podstawowych działań na liczbach rzeczywistych. Do działań arytmetycznych zalicza się przede wszystkim dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie[1], ale czasem również potęgowanie[2][3].

Na arytmetyce elementarnej opierają się inne działy matematyki jak:

Za pomocą działań arytmetycznych definiuje się niektóre inne, np. pierwiastkowanie, logarytmy, operację modulo, tetrację oraz inne, które opisuje notacja strzałkowa.

Zdolności arytmetyczne są różne u różnych osób; ich niedobór jest uznawany za zaburzenie i znany jako dyskalkulia. Z kolei wybitne talenty obliczeniowe są krzewione jako forma sportu[potrzebny przypis].

Ewolucja

[edytuj | edytuj kod]

Arytmetyka elementarna zaczęła powstawać już w prehistorii i rozwijała się w kolejnych epokach, do nowożytności włącznie. W starożytności pojawiły się pierwsze systemy pozycyjne zapisu liczb, ułatwiające szybkie obliczenia; w średniowieczu uczeni arabscy rozpowszechnili dziesiętny system liczbowy, także w Europie. Czasy nowożytne to upowszechnienie się ułamków dziesiętnych oraz alternatywnych systemów pozycyjnych jak dwójkowy. Postępy w arytmetyce elementarnej pojawiły się także w XX wieku – w latach 60. opublikowano algorytm Karacuby szybkiego mnożenia liczb wielocyfrowych.

XIX i XX wiek przyniosły także ścisłe definicje przedmiotu arytmetyki, jakim jest liczbaGiuseppe Peano podał aksjomatyczną definicję liczb naturalnych, a Richard Dedekind – konstrukcję liczb rzeczywistych za pomocą przekrojów na zbiorze liczb wymiernych. Następne John von Neumann podał model aksjomatyki Peana – konstrukcję liczb naturalnych za pomocą zbiorów.

W podstawowej arytmetyce ludzkość od zarania dziejów posługuje się rozmaitymi narzędziami; przykłady to liczenie na palcach oraz rozmaite liczydła znane od starożytności. W XVII wieku pojawiły się:

W XX wieku pojawiły się cyfrowe maszyny liczące, które w drugiej połowie stulecia zminiaturyzowano do kalkulatorów cyfrowych.

Własności działań arytmetycznych

[edytuj | edytuj kod]
działanie przemienność łączność element neutralny element absorbujący idempotenty
dodawanie (+) tak tak 0 brak 0
odejmowanie (−) nie nie tylko prawostronnie (0) brak 0
mnożenie (×) tak tak 1 0 0, 1
dzielenie (÷) nie nie tylko prawostronnie (1) tylko lewostronnie (0) 1
potęgowanie (^) nie nie tylko prawostronnie (1) brak ±1

Dodatkowo:

  • mnożenie jest rozdzielne względem dodawania i odejmowania;
  • dzielenie jest prawostronnie rozdzielne względem dodawania i odejmowania;
  • potęgowanie liczb dodatnich jest prawostronnie rozdzielne względem mnożenia i dzielenia.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. działanie arytmetyczne, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2023-07-03].
  2. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Starting Out: Elementary Arithmetic (ang.), wolfram.com [dostęp 2023-07-03].
  3. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Examples for Arithmetic (ang.), wolframalpha.com [dostęp 2023-07-03].