Przejdź do zawartości

Asahi Shimbun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Asahi Shimbun
朝日新聞
Ilustracja
Siedziba gazety w Tokio
Częstotliwość

2 wydania na dzień

Państwo

 Japonia

Język

japoński, angielski

Pierwszy numer

25 stycznia 1879

Średni nakład

8 042 000 (2008) (wydanie przedpołudniowe) egz.

Format

40,6 x 54,6 cm

Strona internetowa

Asahi Shimbun (jap. 朝日新聞 Asahi Shinbun)japońska gazeta wydawana w Tokio, Osace, Nagoi i kilku innych głównych miastach Japonii. Założona 25 stycznia 1879 roku Asahi Shimbun, jest największym dziennikiem w Japonii po Yomiuri Shimbun. Nakład jej porannego wydania wynosi ok. 8 042 000 egzemplarzy (w roku 2008)[1]. Gazeta jest drukowana dwa razy dziennie w odrębnych wydaniach lokalnych.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

We wczesnych latach istnienia gazeta zyskała na popularności dzięki wykorzystaniu innowacyjnej taktyki – dużej ilości ilustracji oraz zamieszczania przyciągających uwagę artykułów. W czasie wojny japońsko-chińskiej Asahi Shimbun zyskała uznanie jako jedyna gazeta, która wysłała korespondenta na front. Podobnie było w czasie wojny rosyjsko-japońskiej, jednak w tym przypadku w ślady Asahi poszła Mainichi Shimbun i rozpoczęła się trwająca do dziś rywalizacja obu gazet.

W 1907 roku do redakcji dołączył renomowany pisarz Sōseki Natsume i od tego czasu na łamach Asahi coraz częściej pojawiały się powieści. W pierwszych latach XX wieku gazeta przyjmowała postawę liberalną w polityce, a przez sprzeciw wobec rozbudowy armii i wyprawy na Syberię ściągnęła na siebie gniew ze strony władz. Pod naciskiem władz z pracy w redakcji zrezygnowali prezes firmy i główni redaktorzy.

W okresie powojennym Asahi przyjęła pozycję głównego krytyka Partii Liberalno-Demokratycznej. Gazeta wspierała państwa bloku socjalistycznego i sprzeciwiała się amerykańskiej interwencji w Wietnamie. W 1987 roku biuro Asahi w Osace padło ofiarą ataku terrorystycznego ze strony ugrupowań prawicowych. W ataku tym zginął jeden korespondent gazety.

Oddziały

[edytuj | edytuj kod]
  • Biuro Główne w Osace: 2-4, Nakanoshima Sanchome, Kita-ku, Osaka
  • Biuro Główne w Tokio: 3-2, Tsukiji Gochome, Chūō, Tokyo
Biuro Hokkaidō: 1-1, Kita-Nijo-nishi Itchome, Chūō-ku, Sapporo
  • Biuro Główne w Nagoi: 3-3, Sakae Itchome, Naka-ku, Nagoya
  • Biuro Główne Seibu: Riverwalk Kitakyushu, 1-1, Muromachi Itchome, Kokura Kita-ku, Kitakiushiu
Biuro w Fukuoce: 1-1, Hakata Ekimae Nichome, Hakata-ku, Fukuoka

Nagroda Asahi

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Nagroda Asahi.

Z okazji swojego 50-lecia, w 1929 roku gazeta zaczęła przyznawanie corocznej nagrody za osiągnięcia kulturalne i akademickie, które wniosły znaczący wkład w rozwój japońskiej kultury oraz społeczeństwa. Od 1992 roku istnieje Funadacja Kultury Asahi Shimbun, zajmująca się nagrodą[2][3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Japan Audit Bureau of Circulations: Japan's morning begins with the newspaper. 2008. [dostęp 2009-08-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (6 lutego 2009)]. (ang.).
  2. Asahi Prize [online], Asahi Shimbun [dostęp 2020-03-23] (ang.).
  3. 朝日賞 [online], Asahi Shimbun [dostęp 2020-03-23] (jap.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]