Asesor (Pan Tadeusz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Asesor – postać literacka, jeden z bohaterów epopei Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, urzędnik, adwersarz Rejenta Bolesty.

Charakterystyka postaci[edytuj]

W dziele został opisany jako niewysoki, szczupły mężczyzna. Był "urzędnikiem sprawującym nadzór nad policją ziemską powiatu"[1]. Odznaczał się ciętym językiem i dowcipem:

Bo powiadano o nim: ma żądło w języku.
Tak dowcipne wierszyki umiał komponować,
Iżby je w kalendarzu można wydrukować:
Wszystkie złośliwe, ostre.
(wersy 729–732)

Asesor jest właścicielem charta Sokoła, którego uwielbia. Kiedyś był bardzo bogatym człowiekiem, utracił jednak majątek. Okazywał zazdrość o Telimenę, naprawdę wcale jej nie kochał (w pierwotnej wersji dzieła pojawiła się informacja, że Asesor udawał miłość do tej kobiety). Ostatecznie z rozsądku postanowił związać się z Teklą Hreczeszanką.

Odtwórcy roli Asesora[edytuj]

W filmie Andrzeja Wajdy rolę Asesora zagrał Andrzej Hudziak[2], a w adaptacji zrealizowanej przez Ryszarda Ordyńskiego w 1928 roku – Teodor Roland[3].

W teatralnych realizacjach epopei Mickiewicza w postać tę wcielili się m.in. Jan Piechociński (Teatr Polski w Warszawie, 1981), Eugeniusz Robaczewski (Teatr Telewizji, 1970–1971) i Edward Żentara (Teatr Polski w Warszawie, 1981)[4].

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • Słownik bohaterów literatury polskiej pod red. Mariana Kisiela i Marka Pytasza. Katowice: Videograf II, 2003. ISBN 8371832753.

Linki zewnętrzne[edytuj]